Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego rozpocznie się 18 września

Portal TV Republika 15-09-2023, 17:00
Artykuł
www.jhi.pl

Z okazji 77. rocznicy wydobycia pierwszej części Podziemnego Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) Żydowski Instytut Historyczny organizuje festiwal poświęcony Archiwum i grupie Oneg Szabat – konspiracyjnej grupie działającej w getcie warszawskim.

Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego potrwa od 18 do 24 września 2023 r. W ramach projektu organizowane będą m.in. darmowe oprowadzanie po wystawie stałej, spacery historyczne, otwarty finisaż wystawy "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", spotkania z historykami i czytanie performatywne dokumentów z Archiwum Ringelbluma.

"W tym roku obchodzimy już 77. rocznicę odnalezienia Archiwum Ringelbluma, a konkretnie pierwszej jego części. Z tej okazji proponujemy spotkania, dyskusje, oprowadzania tak, aby pokazać, że na to, co można u nas znaleźć na wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", można spoglądać cały czas w nowy sposób" – powiedział PAP kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH Franciszek Bojańczyk.

18 września o godz. 18.00 Festiwal rozpocznie pokaz rysunków Beniamina Rozenfelda z getta warszawskiego. Pokazane zostaną oryginały nielicznych ocalałych jego prac wraz ze sporządzonymi przez autora komentarzami. Spotkanie poprowadzi kurator i kustosz w Dziale Sztuki ŻIH Michał Krasicki. Jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć te rysunki, bo przez ostatnie dziesięć lat były pokazywane publicznie w Polsce tylko dwa razy.

"Pokażę na żywo cztery z pięciu zachowanych rysunków Beniamina Rozenfelda wykonanych w getcie warszawskim między październikiem 1941 a marcem 1942 roku. Powstały one prawdopodobnie na zamówienie Emanuela Ringelbluma i zostały włączone do Konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy przed wielką akcją likwidacyjną w lipcu 1942 r. W ten sposób ocalały z getta, które Niemcy spalili i zrównali później z ziemią" – powiedział PAP Michał Krasicki. "Rysunki obrazują mało znane fakty i epizody z życia getta i są opatrzone odręcznymi komentarzami Rozenfelda, naświetlającymi precyzyjnie kontekst ukazanych na nich scen. Prace te należą do nielicznych zachowanych świadectw wizualnych z wnętrza getta warszawskiego, więc są prawdziwymi unikatami" – dodał Krasicki.

Wydarzeniem kończącym tegoroczny Festiwal ŻIH będzie performatywne czytanie dokumentów z Archiwum Ringelbluma w wykonaniu aktorów Teatru Ochota. Za reżyserię i inscenizację odpowiada Agnieszka Kołodyńska-Iglesias.

"W ostatni dzień festiwalu ŻIH zapraszamy na performatywne czytanie dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Zaproszeni przez nas aktorzy z Teatru Ochota przeczytają bardzo różnorodne teksty zgromadzone w archiwum. Czasami są to wiersze, relacje, ale czasami też i listy, które pisali ludzie zamknięci w getcie warszawskim. Usłyszymy je w miejscu szczególnym, ponieważ odbędzie się to na wystawie stałej tuż obok skarbca, gdzie oryginały tych dokumentów są przechowywane" – dodał Franciszek Bojańczyk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie https://www.jhi.pl/artykuly/festiwal-zydowskiego-instytutu-historycznego-2023,7231

Źródło: PAP, Facebook

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy