Festiwal Filmowy Birmingham: Nagroda dla polskiego serialu "Młody Piłsudski"

Artykuł
Kadr z serialu "Młody Piłsudski"
gov.pl

Odcinek specjalny serialu „Młody Piłsudski” (ang. „Conspirators”) został uznany za najlepszy pilot serialu telewizyjnego na międzynarodowym Festiwalu Filmowym Birmingham 2020. Zajął także pierwsze miejsce w kategorii scenografia. Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską przy wsparciu finansowym Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Nagrodzony odcinek serialu był przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i został wyemitowany w TVP 11 listopada 2018 r. Zrealizowano go z materiałów, które ostatecznie znalazły się w 1 i 2 odcinku serialu.

Opowiada o młodości i początkach działalności politycznej Józefa Piłsudskiego. Bohaterami serialu jest grupa spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Główną postacią jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Rozpoczyna się od zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w roku 1881, a kończy napadem na pociąg w podwileńskich Bezdanach w roku 1908, dokonanym przez Piłsudskiego i jego towarzyszy.

- Centralną postacią jest Ziuk Piłsudski, młody socjalista, który po powrocie z syberyjskiego zesłania organizuje w Wilnie konspiracyjną drukarnię. Wywrotowa literatura rozprowadzana jest w całym zaborze rosyjskim za pomocą sieci kurierów i przemytników. Ścigany przez żandarmerię i tajną policję Ziuk przez wiele lat unika aresztowania. W konspiracyjnej działalności pomaga mu żona Maria Juszkiewiczowa i grono oddanych współpracowników – Aleksander Sulkiewicz, Stanisław Wojciechowski, Walery Sławek, Aleksander Prystor –  czytamy w komunikacie producenta.

Produkcja serialu zaczęła się w maju 2018 r. a zakończyła we wrześniu 2019 r. Realizacja 13 odcinków trwała 125 dni zdjęciowych, które odbywały się w kilkunastu lokalizacjach: Modlin, Nowa Sucha, Nowogród, Żyrardów, Przemyśl, Chabówka, Trakiszki, Lublin. Na planie pracowało 240 aktorów, 1346 statystów, 250 kaskaderów i pirotechników, a ekipa techniczna liczyła 80 osób.

W rolę Józefa Piłsudskiego wciela się Grzegorz Otrębski. Obok niego wystąpili m.in.: Marek Kalita Urszula Grabowska, Ewa Wencel, Sebastian Cybulski, Jan Englert, a także Roman Gancarczyk. Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski, scenariusz napisali Jarosław Sokół i Ewa Wencel.

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy