Fenomen na skalę europejską! Polska z rekordową nadwyżką

Artykuł

Rachunek obrotów bieżących w grudniu ub.r. zanotował nadwyżkę w wysokości 990 mln euro – poinformował Narodowy Bank Polski. – To rekordowa nadwyżka, na poziomie 1,1 proc. PKB, która pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

NBP podał, że nadwyżka w obrotach bieżących w grudniu 2019 r. wyniosła 990 mln euro wobec przewidywanych 551,3 mln euro deficytu. Poinformował też, że eksport wzrósł o 10,6 proc. w ujęciu rocznym wobec konsensusu wzrostu o 8,8 proc. rok do roku, natomiast import wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu rocznym wobec prognozy wzrostu o 4,9 proc.

Nadwyżka na rachunku bieżącym na poziomie 1,1 proc. PKB to rekordowo wysoki wynik, najlepszy od końca lat 90. Nasze firmy ra- dzą sobie najlepiej w regionie, znacznie wzrósł eksport towarów. To pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – tak szef rządu skomentował dane banku centralnego.

Także analitycy banku Pekao mówią o zaskakującym rekordzie na rachunku bieżącym. – W prognozach rynkowych zakładano ujemne saldo, tymczasem okazało się, że jest nadwyżka w wysokości 990 mln euro. To ok. 1,1 proc. PKB, co jest najlepszym wynikiem w historii – podkreślili.

Wiecej czytaj w dzisiejszym numerze Gazety Polskiej Codziennie.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy