Fachowiec potrzebny od zaraz. Enea daje MOC możliwości. Sprawdź! [wideo]

Sylwia Gawkowska 21-11-2022, 22:06
Artykuł
canva.com

W trosce o rozwój młodych ludzi wkraczających na rynek pracy Grupa Enea opracowała program patronacki dla szkół średnich branżowych oraz technicznych, mający na celu przygotowanie do zawodu elektryka. W ramach programu uczniowie w praktyce poznają najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w energetyce. Dotychczas patronatem objętych zostało 17 szkół z terenu działania spółek Grupy Enea.

Zdaniem Lecha Żakawiceprezesa zarządu ds. strategii i rozwoju w Grupie Enea S.A. wsparcie szkolnictwa jest pewnego rodzaju sposobem na zapewnienie ciągłości zatrudnienia pracowników oraz uniknięcia tzw. luki kompetencyjnej i pokoleniowej w branży.

„Zawodów, które kuszą młodzież, jest mnóstwo. My chcemy, żeby oni wybierali zawód związany z szeroko pojętą elektryką. Stąd nasze działanie skierowane do szkół, które zajmują się tą dziedziną, czyli szkół kształcących z elektryki, robotyki, automatyki, elektroniki, cyberbezpieczeństwa i innych pokrewnych nauk”. -  dodał. 

Żak zaznaczył, że sektor energetyczny wciąż się rozwija i sukcesywnie będą powstawać nowe stanowiska i nowe miejsca pracy, które trzeba będzie zapełnić. 

 „Młodzież widzi, że otoczenie się zmienia, że energetyka też się będzie zmieniała, że mamy ponad 140 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w naszej sieci. To trzeba obsłużyć, trzeba tym zarządzić. My chcemy ich tego nauczyć. I my tego sami potrzebujemy, po prostu poszukujemy liderów”. – powiedział. 

Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski podkreślił, że uczniowie w ramach nauki mają do dyspozycji różnego rodzaju urządzenia edukacyjne zawierające elementy układów scalonych, systemów, różnych schematów połączeń, które uczą młodych ludzi jak, należy je stosować w praktyce. Grupa Enea dostarcza również materiały dydaktyczne dla nauczycieli, aby mogli realizować zajęcia zgodnie z programem. 

„Dzięki tym umowom, dzięki tej współpracy, powstają specjalne, dedykowane pracownie, w których uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności, uczyć się tych rozwiązań, które później będą mogli zastosować w swoim życiu zawodowym. Najlepiej, gdyby je kontynuowali właśnie spółkach Enea”. - dodał Zieliński. 

Grzegorz Königsberg, Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nowej Soli poinformował, że szkoła przygotowuje pilotażowy program kształcenia w zawodzie technik elektryk dla Enei Operatora. Będą mogli z niego skorzystać uczniowie z całej Polski. W ramach programu powstaną narzędzia do zdobywania i przekazywania praktycznej wiedzy. Jednym z nich będzie pracownia wirtualnej rzeczywistości, w ramach czego wypracowany zostanie moduł kształceniowy z zastosowaniem technologii VR. Powstaną również dwa filmy interaktywne, które będą wykorzystywane do wykonywania zadań i podejmowania decyzji w miejscu tzw. węzła decyzyjnego. 

„Te dwa wspominane rozwiązania mają na celu zbliżenie i przekazanie teoretycznej wiedzy dla uczniów. Nie będziemy zastępowali VR czy filmami praktyki, bo praktyka jest najważniejsza. Będziemy uzupełniali teorię i będziemy pozwalali zdobywać wiedzę uczniom, takimi metodami, jakimi oni teraz posługują się najlepiej”. – oznajmił nigsberg. 

Postaramy się, aby te narzędzia udostępnić wszystkim chętnym, a przede wszystkim szkołom partnerskim Enei, na zasadzie licencji otwartych. Będą darmowe i myślę, że w ciągu 1,5 roku będą dostępne”. – dodał.  

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy