Facebook zabuli! I to niemało! Kara dla serwisu Zuckerberga. Za co?

Artykuł
canva.com

No i kara! Jedna ze spółek koncernu Zuckerberga został ukarany grzywną 265 milinów euro. Kara ta jest wynikiem dochodzenia, które rozpoczęło się w kwietniu 2021 roku, zaraz po "wycieku" danych osobowych 533 milionów użytkowników serwisu. Nałożył ją irlandzki komisarz ds. ochrony danych (DPC). Co na to Facebook?

DPC poinformował, że zakończył swoje dochodzenie, które rozpoczęło się w kwietniu 2021 roku po opublikowaniu nazwisk, numerów telefonów i adresów e-mail użytkowników Facebooka na internetowych forach hakerskich.

Dzisiejsza grzywna jest czwartą, jaką irlandzki regulator nałożył na jedną ze spółek należących do koncernu Meta, który jest takżęewłaścicielem m.in. WhatsAppa i Instagrama. Łączna suma kar nałożonych na spółki należące do konglomeratu Marka Zuckerberga przez DPC wynosi 910 milionów euro - informuje agencja Reutera.

Facebookowi nakazano też podjęcie szeregu działań naprawczych.

We wrześniu 2021 DPC nałożył na WhatsAppa karę 225 mln euro za naruszenie zasad ochrony danych osobowych.

W marcu 2022 roku na koncern Meta nałożono kolejną grzywnę w wysokości 17 milionów euro, również z powodu naruszeń ochrony danych, a we wrześniu irlandzki regulator ukarał Instagrama rekordową grzywną w wysokości 405 milionów euro. 

Meta zdecydowała sie odwołać od decyzji dotyczących WhatsAppa i Instagrama, a orzeczenie w tej sprawie uważa się za precedens dla przyszłych dochodzeń dotyczących naruszeń danych, zaznacza agencja dpa.

Reuters przypomina, że DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy Tiktok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 40 otwartych dochodzeń w sprawie tego typu podmiotów, w tym 13 obejmujących Metę.

Jak zaznacza agencja dpa organy ochrony danych państw członkowskich UE współpracowały z władzami Irlandii i zgodził się z ich decyzją.

Facebook poinformował, że analizuje poniedziałkowe orzeczenie.

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy