Europejskie Forum Przyszłości, 6-8 października: zarezerwuj termin już dzisiaj

Artykuł
materiały prasowe

Gigant z Doliny Krzemowej poszuka pierwszego jednorożca w województwie śląskim, a największe autorytety będą debatować o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się agenda Europejskiego Forum Przyszłości, nowego wydarzenia w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce, które w dniach 6-8 października odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Zarezerwuj termin już dzisiaj – zachęca Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator Europejskiego Forum Przyszłości. Na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes ŚFR oficjalnie zaprezentował agendę wydarzenia. A to odbędzie się w tym miejscu już w najbliższych dniach - 6-8 października.

Stadion Śląski, czyli nowoczesna przestrzeń konferencyjna

Europejskie Forum Przyszłości to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej. Bo Stadion Śląski to nie tylko arena wielkich wydarzeń sportowych, ale także nowoczesna powierzchnia konferencyjna. – Wciąż rozwijamy naszą ofertę dla biznesu i już niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. mkw. w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę, będziemy liczącym się partnerem właśnie takich wydarzeń jak Europejskie Forum Przyszłości – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Inicjatywa Marszałka Województwa Śląskiego

– Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo Śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian – komentuje Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Potrzebę szerokiej dyskusji o przyszłości gospodarki w Województwie Śląskim widzi także Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa Śląskiego: – Odpowiedzią na to jest organizacja Europejskiego Forum Przyszłości. Będzie to przestrzeń merytoryczna dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreować. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w EFP. Zachęcam także do współdziałania w procesie przeobrażania naszego regionu, który posiada ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy.

Trzy dni spektakularnych wydarzeń

W telegraficznym skrócie: pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. – Niezwykle ważnym elementem pierwszego dnia jest akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej: dwa jubileusze Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz Strategia Karpacka, która ma stać się kolejną makrostrategią europejską, a tym samym przynieść ekstra środki finansowe dla trzech polskich województw, w tym śląskiego – podkreśla Marcin Wilk. Drugi dzień EFP upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – to czas startupów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.

Przede wszystkim innowacyjność

Agenda EFP powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

– Misją Europejskiego Forum Przyszłości jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie oraz na świecie. Mając na uwadze pełną realizację misji Europejskiego Forum Przyszłości, z przyjemnością przyjąłem funkcję przewodniczącego Rady Programowej EFP – mówi dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przewodniczący Rady Programowej EFP.

Instytut Łukasiewicz-EMAG od 1 kwietnia 2019 r. współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz – trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie, skupiającą 32 instytuty, zlokalizowane w 12 miastach oraz zatrudniające 8 tys. pracowników. Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Dostarcza klientom atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

25 lat KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia i nie zwalnia tempa. Najlepsza strefa w Europie i druga na świecie jest partnerem strategicznym Europejskiego Forum Przyszłości. – Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być własny akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo, wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne; dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna w Egipcie – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., pełniący w roku jubileuszu KSSE rolę Ambasadora Regionalnego Województwa Śląskiego podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju.

Gigant z Doliny Krzemowej po raz pierwszy w regionie

Kluczowym obok KSSE partnerem Europejskiego Forum Przyszłości jest Plug and Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów. – To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID. Teraz wspólnie z nami zorganizuje konkurs dla startupów. Kto wie, może na Stadionie Śląskim narodzi się pierwszy polski unicorn (czyli startup wart ponad 1 mld dolarów amerykańskich) – zastanawia się Marcin Wilk.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy