Europejskie Forum Przyszłości 6–8 października. Nowe wydarzenie wśród największych imprez gospodarczych w Polsce

Artykuł
Fot. materiały prasowe

Akcelerator biznesu z Doliny Krzemowej poszuka pierwszego jednorożca w województwie śląskim, a największe autorytety będą debatowały o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się agenda Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), nowego wydarzenia w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce, które w dniach 6–8 października odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Zarezerwuj termin już dzisiaj – zachęca Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator EFP. Na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes ŚFR oficjalnie zaprezentował agendę wydarzenia, które odbędzie się w tym miejscu już za nieco ponad trzy miesiące.

EFP to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej. Bo Stadion Śląski to nie tylko arena wielkich wydarzeń sportowych, lecz także nowoczesna powierzchnia konferencyjna.

– Już niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. mkw. w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę, będziemy liczącym się partnerem właśnie takich wydarzeń jak EFP – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Województwo śląskie jako europejski region przedsiębiorczości stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. – Wierzę, że EFP będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości – komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Jego zdaniem decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. – Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian – dodaje.

Według Wojciecha Kałuży, wicemarszałka województwa śląskiego, odpowiedzią na potrzebę dyskusji o przyszłości gospodarki w regionie jest właśnie organizacja EFP.

– Będzie to przestrzeń merytoryczna dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreowali – mówi Kałuża. Jego zdaniem posiada on ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy.

Pierwszy dzień EFP zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. – Niezwykle ważnym elementem pierwszego dnia jest akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej – podkreśla Wilk. Drugi dzień EFP upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – to czas start-upów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim dniu zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.

Agenda EFP powstała na podstawie wiedzy i doświadczenia partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

– Misją EFP jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie oraz na świecie. Mając na uwadze pełną realizację misji EFP, z przyjemnością przyjąłem funkcję przewodniczącego rady programowej EFP – mówi dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.

Instytut Łukasiewicz-EMAG od 1 kwietnia 2019 r. współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz – trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie, która skupia 32 instytuty zlokalizowane w 12 miastach, oraz zatrudnia 8 tys. pracowników. Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Dostarcza klientom atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

KSSE obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia i nie zwalnia tempa. Najlepsza strefa w Europie i druga na świecie jest partnerem strategicznym EFP.

– Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być własny akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo, wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne; dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna w Egipcie – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, pełniący w roku jubileuszu KSSE funkcję ambasadora regionalnego województwa śląskiego podczas światowej wystawy EXPO 2020 w Dubaju.

Kluczowym obok KSSE partnerem EFP jest Plug and Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów. – To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID. Teraz wspólnie z nami zorganizuje konkurs dla start-upów. Kto wie, może na Stadionie Śląskim narodzi się pierwszy polski unicorn, czyli start-up wart ponad 1 mld dol. amerykańskich – zastanawia się szef ŚFR.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy