Europejskie Dni Archeologii 2023 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Portal TV Republika 08-06-2023, 13:30
Artykuł
organizatorzy

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na obchody Europejskich Dni Archeologii, które odbędą się w dniach 16-18 czerwca. W ramach tegorocznej edycji EDA zaplanowane zostały m.in. warsztaty oraz wykłady poświęcone tematyce archeologicznej.

Już 16 czerwca (piątek) w godzinach od 11.00 do 15.00 odbędą się bezpłatne warsztaty archeologiczne zatytułowane „Warsztat pracy archeologa - czyli mini wykopaliska”. Podczas zajęć uczestnicy sami odnajdą obiekty w warstwach ziemi, po czym nauczą się jak je opisywać na kartach inwentarzowych. Zajęcia te mają na celu pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa oraz zapoznanie ich z dziedziną archeologii, istotą i celami badań archeologicznych oraz narzędziami jakie wykorzystywane są w pracy archeologa. Warsztaty adresowane są dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Na zajęcia obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona).

Również w tym samym dniu - 16 czerwca - o godzinie 15.00, zaplanowany został wykład pt. „Importy rzymskie na ziemiach polskich”, który wygłosi dr Wojciech Rajpold - adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Tematyka wykładu będzie nawiązywać do zaplanowanej na 2024 r. wystawy „Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich". W trakcie wykładu omówione zostaną drogi jakimi na nasze tereny docierały importy rzymskie. Słuchacze dowiedzą się co Rzymianie wiedzieli o naszych terenach, jakie towary mogły ich przyciągać. Uchylony zostanie również rąbek tajemnicy co do obiektów, jakie pojawią się na planowanej wystawie.

Natomiast 17 czerwca (sobota) o godzinie 17.00, otworzona zostanie wystawa archeologiczna pt. „Zabytki sprzed Zamku - artefakty odkryte na zamkowym placu”. Na wystawie zaprezentowana zostanie część zabytków, które zostały odkryte w trakcie wykopalisk prowadzonych w najbliższym otoczeniu Zamku. Będzie ona wprowadzeniem do planowanej wystawy archeologicznej, która skupiać się będzie na dziejach ziemi sandomierskiej, a jej głównym celem będzie podkreślenie historii Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Wydarzeniem zamykającym tegoroczną edycję Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu będzie wykład zatytułowany: „Archeologia w Popkulturze”, który odbędzie się 18 czerwca (niedziela) o godzinie 15.00, a wygłosi go dr Wojciech Rajpold. Podczas wykładu przedstawiony zostanie obraz archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną zaprezentowane początki wyobrażenia archeologa jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną także takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski, które stały się inspiracją dla twórców filmu Indiana Jones oraz podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie czy archeologia może uciec od takiego właśnie wizerunku.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu można odnaleźć pod linkiem:

https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/fiche-initiative/15721/Muzeum-Zamkowe-w-Sandomierzu-The-Castle-Museum-in-Sandomierz

Europejskie Dni Archeologii 2023 zostały objęte patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dra Jarosława Sellina oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Źródło: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy