Europarlament krytykuje politykę Trumpa. Memorandum w sprawie relacji UE-USA przypomina księgę skarg, wniosków i zażaleń

Artykuł
Obrady Parlamentu Europejskiego
T. Pelczar/Flickr.com

Parlament Europejski opublikował memorandum w sprawie relacji transatlantyckich i wskazał obszary, w których mogłyby one zostać poprawione. W dokumencie wyrażono nadzieję na nowy początek, ale dodano, że „wiele wyzwań i różnic i tak pozostaje”.

„Objęcie urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych to szansa na nowy początek w relacjach transatlantyckich. Europa i Ameryka tradycyjnie były sojusznikami, ale za Donalda Trumpa USA działały bardziej jednostronnie, wycofując się z traktatów i organizacji międzynarodowych. Ponieważ Joe Biden ma przejąć stery od 20 stycznia, UE postrzega to jako okazję do wznowienia współpracy” – napisano w dokumencie.

Różnice i tak pozostaną

PE wymienia dziedziny, w których UE i USA powinny bliżej współpracować. To walka z koronawirusem, zmiany klimatyczne, technologia i handel oraz stosunki międzynarodowe. „Zarówno USA, jak i UE mogą wiele zyskać na bliższej współpracy, ale wiele wyzwań i różnic i tak pozostaje” – pisze europarlament.

W sprawie walki z koronawirusem PE proponuje połączenie sił w celu finansowania badań i dystrybucji szczepionek, testów i leczenia. Ustępującemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi zarzuca, że „mimo globalnego zagrożenia, jakim jest Covid-19, zdecydował się wycofać USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)”.

W kwestii ochrony klimatu UE i Stany Zjednoczone mogłyby – zdaniem Parlamentu Europejskiego – wspólnie dążyć do zawarcia ambitnych porozumień na tegorocznych szczytach ONZ, współpracować przy rozwijaniu zielonych technologii i zaprojektować globalne ramy regulacyjne dotyczące „zrównoważonego finansowania”.

Ten zły Trump

PE orzekło, że usuwanie barier handlowych jest korzystne dla obu stron. Przypomina jednak, że w 2018 roku Donald Trump nałożył cła na stal i aluminium z Unii, co skłoniło UE do nałożenia ceł na produkty amerykańskie.

„UE i USA mogłyby współpracować przy reformowaniu Światowej Organizacji Handlu, ochronie krytycznych technologii oraz przy podejmowaniu decyzji w sprawie nowych przepisów i norm. Stany Zjednoczone blokują obecnie mechanizmy rozstrzygania sporów utworzone w ramach organizacji” – napisano w dokumencie.

Również w relacjach międzynarodowych PE postrzega USA raczej niekonstruktywnego partnera. „Unia i Stany Zjednoczone są zaangażowane w promowanie demokracji i praw człowieka. Jednak w niektórych przypadkach nie zgadzają się co do najlepszego sposobu postępowania” – napisał PE. „Pod rządami Trumpa Stany Zjednoczone były dużo bardziej konfrontacyjne (wobec Chin – PAP), podczas gdy UE koncentrowała się bardziej na dyplomacji”.

Źródło: PAP, WNP.PL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy