Euro 2020. Greenpeace przeprasza

Artykuł
W wyniku akcji Greenpeace dwie osoby trafiły do szpitala
Fot. Twitter/Sid Lowe

Greenpeace przeprosił, a monachijska policja prowadzi śledztwo po tym, jak protestujący lądował na stadionie i zranił dwie osoby przed meczem Niemiec z Francją na Mistrzostwach Europy.

Protestujący użył paralotni z napędem z silnikiem, ale stracił kontrolę i uderzył w przewody kamery przymocowane do dachu stadionu. Gruz spadł na boisko i główną trybunę, o włos omijając trenera Francji Didiera Deschampsa.

Rzecznik Greenpeace Benjamin Stephan przeprosił za nieudany protest i spowodowane obrażeniami.

– To nigdy nie było naszym zamiarem – powiedział Stephan. – Paralotniarz miał przelecieć nad stadionem i zrzucić na boisko lateksową piłkę z przesłaniem protestu – wyjaśnił.

– Pilot zranił dwóch mężczyzn podczas podejścia do lądowania. Ranni zostali objęci opieką medyczną przez służby ratunkowe i zabrani do szpitali w celu dalszej opieki – podała monachijska policja.

38-letni pilot zameldowany w południowo-zachodniej Badenii Wirtembergii nie odniósł obrażeń.

– Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tak nieodpowiedzialnych działań – powiedziała policja.

Spadochroniarz wylądował na boisku. Pierwsi podeszli do niego niemieccy zawodnicy Antonio Rüdiger i Robin Gosens. Został wyprowadzony przez stewardów.

– Trudności techniczne sprawiły, że pilot został zmuszony do lądowania na stadionie – powiedział Stephan. – Głęboko żałujemy, że naraziło to ludzi na niebezpieczeństwo i najwyraźniej zraniło dwie osoby – dodał.

UEFA nazwała akcję „lekkomyślną i niebezpieczną”. Organizacja dodała, że „organy prawa podejmą działania”.

Niemiecka federacja piłki nożnej również potępiła akcję.

UEFA i jeden z jej sponsorów firma Gazprom byli wcześniej celem protestów Greenpeace. W 2013 r. mecz Ligi Mistrzów w Bazylei został zakłócony, gdy aktywiści Greenpeace zjechali z dachu stadionu, by rozwinąć transparent przeciwko rosyjskiej ropie i Gazpromowi. Greenpeace przekazał później pieniądze organizacji charytatywnej wspieranej przez Bazyleę, która została ukarana grzywną przez UEFA za naruszenie bezpieczeństwa.

banner_euro_750x200_v2_00237_670

Źródło: foxnews

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy