Eskalacja walk w Donbasie. EUCOM wprowadza najwyższy poziom zagrożenia

Artykuł
Wendy Sherman odmówiła odpowiedzi na temat oceny poziomu zagrożeń
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wojskowy dziennik „Stars and Stripes" pisze, że klasyfikacja sytuacji na Ukrainie została zmieniona w ubiegłym tygodniu przez dowódcę sił USA w Europie z „możliwego kryzysu" na „potencjalny nadchodzący kryzys", co jest najwyższym stopniem zagrożenia w systemie „WATCHCON".

Jak stwierdził podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu, zmiana w ocenie zagrożenia, oznacza „obawy dowódcy na temat potencjalnych zagrożeń" i stanowi sygnał dla decydentów na temat zmieniającej się sytuacji.

Według mediów jest to reakcja na eskalację walk w Donbasie, gdzie 26 marca w ostrzale ze strony sił prorosyjskich zginęło czterech ukraińskich żołnierzy. Były to największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku. Eskalacji ma ponadto towarzyszyć gromadzenie rosyjskich sił wokół Ukrainy, a także zwiększona aktywność Rosjan w innych regionach. W poniedziałek samoloty wojsk NATO były podrywane 10 razy w reakcji na manewry rosyjskich bombowców blisko granic państw sojuszu.

Cytowana przez portal Politico rzeczniczka EUCOM kpt. Wendy Sherman odmówiła odpowiedzi na temat oceny poziomu zagrożeń, ale stwierdziła, że siły USA „przyglądają się sytuacji bardzo uważnie".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy