Energia odnawialna w Wielkiej Brytanii przestała się odnawiać. Brak wiatru. Elektrownie wiatrowe bezczynne

Artykuł
pixabay

Wiatraki w Wielkiej Brytanii od 9 dni nie wyprodukowały żadnej energii. Prognozy zapowiadają, że taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się przez kolejne dwa tygodnie.

W wyniku spadku produkcji energii, tymczasowo podrożała ona w całym kraju. O tej porze roku nie było tak drogo przez ponad dekadę.

 

 - ludzie zaczęli martwić się zanikami energii – powiedział analityk Bloomberg Elchin Mammadov - to pokazuje nam, ze poleganie w większości na źródłach energii takich jak wiatr czy baterie słoneczne jest lekkomyślne – dodał

 

Greg Clark, brytyjski Minister biznesu, innowacji i zdolności Wielkiej Brytanii ogłosił w poniedziałek, że Zjednoczone Królestwo podejmie kolejne kroki, aby pomóc koncernowi Hitachi Ltd. sfinansować nowy reaktor atomowy.

 

Przy sprzyjających warunkach pogodowych, brytyjskie wszystkie elektrownie wiatrowe mogą produkować ilości energii porównywalne do wyników 12 reaktorów atomowych. W wyniku marcowego ataku burzy, okrzykniętego „Beast from the East” (Bestia ze wschodu przyp. tłum.), siłownie wiatrowe odnotowały rekordowe poziomy produkcji prądu.

 

Szczęśliwie dla Brytyjczyków, niska wydajność wiatraków nie stanowi tak dużego problemu w czerwcu, kiedy zapotrzebowanie nie jest aż tak ogromne. Problem byłby o wiele większy podczas ciemnych, zimnych zimowych dni.

 

 

tabelka

 

Źródło: bloomberg.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy