Elektryczne autobusy szkolne. Program „Kangur” wspiera gminy

Artykuł
Podczas spotkania uroczyście podpisano umowy wsparcia z przedstawicielami 12 gmin
Fot. Pixabay/pixel2013

Samorządowcy wraz z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowy dotyczące wsparcia finansowego udzielonego gminom w ramach II naboru programu „Kangur”.

Program „Kangur" jest elementem polityki rządu, która ma na celu m.in. likwidowanie wykluczenia transportowego.

Spotkanie samorządowców i przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczyło podpisania umów o dofinansowanie na zakup elektrycznych autobusów. Mają one służyć przede wszystkim do przewozu uczniów do lokalnych szkół oraz infrastruktury do ich ładowania.

- Spotkaliśmy się tu jako beneficjenci bardzo ważnego dla nas programu dotyczącego zakupu autobusów dla naszych szkół, autobusów z elementami ekologicznymi, które będą też bezpiecznie dla naszych dzieci. Dziękuję za ten program. Myślę, że jest początkiem przemian w zakresie ekologii - powiedział Edwin Mierzejewski, wójt gminy Troszyn, który prosił też, aby w przyszłości tego rodzaju programów było więcej.

Michał Kurtyka, który jest ministrem klimatu powiedział, że celem rządu jest dawanie szans wszystkim Polakom, także stwarzanie warunków naszym dzieciom czy wnukom, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu. Kurtyka zaznaczył, że gmina Troszyn sama bardzo intensywnie transport dla najmłodszych rozwija.

Minister klimatu zaznaczył, że kierowany przez niego resort klimatu nieustannie inwestuje w nowe rozwiązania podnoszące jakość życia obywateli.

- Tylko w obszarze zeroemisyjnego transportu uruchomiono w tym roku programy, których budżet sięga 1,1 mld zł - zaznaczył.

- To istotny element działań na rzecz rozwoju zrównoważonego transportu. Dzięki prawie 40 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejne gminy wiejskie i miejsko-wiejskie będą mogły kupić zeroemisyjne autobusy, które będą służyły dzieciom - powiedział Kurtyka.

Umowy zostały podpisane z przedstawicielami 12 gmin: Troszyn, Zduny, Rusinów, Jawornik Polski, Krasnopol, Przedecz, Śniadowo, Działoszyce, Rzeczyca, Wieniawa, Ojrzeń i Platerów.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy