Od kilku dni wszystkie jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Piotr Müller przypomniał, że nowy instrument to dofinansowanie nawet 95 procent wartości inwestycji, czyli 20 miliardów zł, w ramach pierwszej pilotażowej transzy.
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Rządowy Fundusz Polski Ład to program wyrównywania szans.
- To jest fundusz, który ma na celu z jednej strony pobudzić gospodarkę po, a właściwie jeszcze w czasach epidemii, a z drugiej strony wyrównać szanse - przyznał.
- Przez cały okres III RP inaczej rozwijały się duże miasta, inaczej mniejsze gminy. Zasada zrównoważonego rozwoju to jedna z głównych zasad Polskiego Ładu - dodał.
Piotr Müller zaznaczył, że o środki mogą ubiegać się też duże ośrodki samorządowe po to, by rozwiązywać problemy systemowe. Rzecznik rządu przypomniał, że chodzi m.in. o inwestycje takie, jak zakup nowego taboru tramwajowego czy innego niskoemisyjnego transportu publicznego.
Program Inwestycji Strategicznych, to program Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Banku Gospodarstwa Krajowego. Obejmuje on aż 35 obszarów gospodarki.
Kultura, infrastruktura i edukacja
W pierwszym naborze do programu, priorytetami będą inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami. Z funduszu będzie można również finansować inwestycje w kulturę, edukację, sport i rekreację oraz zdrowie.
Piotr Müller przypomniał także o pakiecie podatkowym, który jest przewidziany w ramach Polskiego Ładu.
- To będzie jedna ustawa, która będzie dotyczyła zarówno kwoty wolnej od podatku, jak i podwyższenia drugiego progu podatkowego, czyli właśnie tych rozwiązań, które obniżają podatki dla 18 milionów obywateli - zaznaczył.
Będzie tam też kwestia ryczałtu, czyli obniżenia podatków w formie ryczałtowej. To wszystko jest w jednej, kompleksowej ustawie - dodał.
Rzecznik rządu zapowiedział, że projekt ustawy jeszcze w tym tygodniu zostanie opublikowany do konsultacji społecznych.