Kolejne setki pracowników idą na bruk

Jak podał portal money.pl, w Qemetica Soda Polska, zakładzie produkcji sody w Janikowie, ruszył proces zwolnień grupowych. Według najnowszych informacji objętych ma być nimi około 200 pracowników.
Portal przypomina, że Qemetica Soda Polska należy do kontrolowanej przez Sebastiana Kulczyka grupy Qemetica (dawniej Ciech). Już w połowie marca tego roku kierownictwo spółki oficjalnie potwierdziło, że ruszają przygotowania do wstrzymania procesu produkcji.
"Europejski sektor chemiczny przeżywa obecnie największy kryzys od lat. Sytuację producentów sody dodatkowo pogarsza spowolnienie w budownictwie oraz napływ taniego produktu spoza Unii Europejskiej. Z tego powodu Qemetica ogłosiła decyzję o hibernacji zakładu Janikowie. Całkowite wygaszenie produkcji sody w tej lokalizacji planowane jest do końca lipca 2025 roku. Drugi zakład firmy działa w Inowrocławiu, a trzeci w niemieckim Stassfurcie", czytamy w money.pl
Jak podaje serwis wnp.pl, pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi w zakładzie w Janikowie będą mieli możliwość skorzystania z 6-miesięcznego pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę. Dla osób w wieku przedemerytalnym przygotowano także Program Dobrowolnych Odejść (PDO) z wypłatami sięgającymi nawet 21-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od stażu pracy i czasu do emerytury.
"Hibernacja to nie wybór Qemetiki. Zostaliśmy zmuszeni do takiej decyzji. Mówiliśmy o problemach zakładu od dawna: ceny energii w Europie są najwyższe na świecie, regulacje środowiskowe obciążają tylko europejskie firmy, a nasz rynek zalewa tania turecka soda produkowana w oparciu o rosyjskie surowce", mówił w marcu portalowi money.pl prezes grupy Qemetica Kamil Majczak.
W ramach restrukturyzacji firma planuje zwolnić około 200 pracowników, a dodatkowo 83 osoby mają odejść w ramach Programu Dobrowolnych Odejść. Pracę w zakładzie sodowym w Janikowie ma zachować 92 pracowników, którzy będą odpowiedzialni za obsługę elektrociepłowni, procesy utylizacji ścieków oraz utrzymanie infrastruktury.
Źródło: Republika, money.pl, wnp.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X