Europejski Bank Centralny ostrzega: UE coraz bardziej zależna od reżimów autorytarnych

Najnowszy raport Europejskiego Banku Centralnego (EBC) rzuca cień na strategię handlową Unii Europejskiej, wskazując na rosnącą zależność gospodarczą bloku od krajów autorytarnych i dyktatur. To zjawisko podważa deklarowane przez UE dążenie do szerzenia wartości demokratycznych poprzez handel i jest sygnałem alarmowym dla przyszłej pozycji geopolitycznej kontynentu.
W analizie opublikowanej we wtorek na blogu EBC ekonomiści banku podkreślają, że w ciągu ostatnich 25 lat partnerzy handlowi UE stali się „coraz mniej demokratyczni”. Tendencja ta może nawet przyspieszyć, jeśli Unia Europejska będzie chciała rozszerzać swoje wpływy geopolityczne i wzmocnić euro jako globalną walutę konkurencyjną dla dolara.
Główną przyczyną tego zjawiska jest ekspansja handlu z Chinami, które obecnie odpowiadają za jedną piątą całkowitego importu kontynentu. Chiny są niemal wyłącznym dostawcą wielu kluczowych surowców do zaawansowanej produkcji, w tym tak zwanych metali ziem rzadkich. Według badania EBC, Chiny zajmują 172. miejsce na 179 krajów pod względem standardów demokratycznych.
Problem ten dotyczy również sektora energetycznego. Wcześniej, do 2022 roku, UE była znacząco uzależniona od importu energii z Rosji. Chociaż inwazja na Ukrainę drastycznie zmniejszyła te zależności, nowe umowy handlowe zostały zawarte w dużej mierze z innymi krajami autorytarnymi, takimi jak Katar i Algieria, co zauważa Heather Grabbe, starsza badaczka z think tanku ekonomicznego Bruegel.
Jednocześnie zdolność UE do szerzenia swoich wartości za pomocą handlu okazała się spektakularną porażką w przypadku Rosji i ogólnie maleje w ostatnich latach, w obliczu stagnacji gospodarczej. Udział Europy w globalnej produkcji gospodarczej spadł z ponad 25% w 2004 roku do zaledwie 13,4% w ubiegłym roku, a przewiduje się dalszą redukcję. Gabriel Felbermayr, prezes Austriackiego Instytutu Badań Gospodarczych (WIFO), ostrzega, że „UE musi być świadoma swoich ograniczeń” i „ryzykuje przecenienie swojej siły”, podkreślając, że świat się zmienia, a wpływy Unii maleją z roku na rok.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X