Przejdź do treści
Rada Polityki Pieniężnej – czym jest i jak walczy z inflacją [wideo]
Materiały prasowe

Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów Narodowego Banku Polskiego. W jej skład wchodzi Prezes NBP oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez: Prezydenta RP, Sejm RP oraz Senat RP. Głównym zadaniem RPP jest zapewnienie stabilności cen, a także prowadzenie polityki finansowej państwa w taki sposób, aby utrzymać zrównoważony rozwój gospodarczy oraz stabilność systemu finansowego. Więcej o roli Rady Polityki Pieniężnej w funkcjonowaniu państwa, na kanale Obserwator Finansowy TV opowiedziała prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca Prezesa NBP i były członek RPP.

Jak sama nazwa wskazuje, Rada Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna za to, żeby podejmować decyzje, które będą sprzyjały takiemu poziomowi inflacji […] albo deflacji, bo to różnie może być, który będzie dobry dla naszej gospodarki. Albo inaczej, żeby utrzymywać ceny, dynamikę cen […] na poziomie, który dobrze służy naszej gospodarce. Stąd mamy tę misję, że bronimy wartości pieniądza, dbamy o wartość pieniądza. To jest misja RPP, czyli nie jest tak, że oni muszą za wszelką cenę albo podnosić stopy, albo obniżać. Po prostu dlatego osoby, które są w Radzie, dostają tyle różnych materiałów analitycznych, opracowań, dokumentów takich, które są wydawane w sposób ciągły, też takie, które są wydawane sukcesywnie, bo coś akurat ważnego się dzieje, żeby mogły, obserwując trendy w gospodarce, takie średniookresowe, bo na dłuższą metę to niewiele można przewidzieć, żeby mogły zdecydować czy ten poziom stóp procentowych, który mamy w tej chwili, dobrze służy naszej gospodarce i czy nie będzie powodował albo nadmiernej presji na wzrost cen albo przeciwnie, będzie powodował, że te ceny będą nam wprawdzie spadały, ale zwykle, jeżeli ceny spadają, czyli mamy deflację, to odbywa się to kosztem słabego, słabej dynamiki wzrostu gospodarki, czyli przejawia się to na bardzo niskim poziomie dynamiki PKB. Oczywiście mówimy o najbardziej syntetycznych miarach. Jeśli chodzi o działanie Rady, to ono jest znacznie bardziej wszechstronne i tam jest mnóstwo różnych wskaźników, które się bada, analizuje i od strony polityki fiskalnej i od strony polityki sektorowej, ale generalnie chodzi o to, żeby poziom stóp procentowych dobrze służył gospodarce” – powiedziała prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca Prezesa NBP i b. członek RPP. 

Zdaniem Profesor stopy procentowe powinny być utrzymane na poziomie wyższym od poziomu obecnej inflacji. 

Nie zagonimy w ten sposób inflacji, nie pozbędziemy się inflacji. Przeciwnie, będziemy ją podkręcali, bo zapominamy jeszcze o jednej rzeczy. Wysoka, bardzo wysoka cena pieniądza nie tylko będzie nam zamrażała gospodarkę. Ona będzie powodowała ucieczkę w szarą strefę, będzie powodowała rozwój jakichś patologicznych zjawisk w gospodarce” – dodała. 

A jakie są podstawowe narzędzia do walki z szalejącą inflacją? 

Podstawowym narzędziem jest oczywiście stopa referencyjna, bo wszystkie inne stopy są z nią powiązane. Idą albo w górę, albo w dół, o parę tam, w naszym przypadku, pół, pięćdziesiąt punktów bazowych. Natomiast oprócz tego mamy jeszcze bardzo ważną stopę, o której się rzadko mówi, która była użyta np. w okresie COVID-19 przez Narodowy Bank Polski. Później się z tego wycofaliśmy. Zresztą była też używana w innych okresach, przynajmniej dwa razy, już nie przez tę Radę Polityki Pieniężnej, tylko wcześniejsze, mianowicie stopę rezerwy obowiązkowej” – mówiła. 

Mamy właśnie w tej chwili taką sytuację, że jeśli chodzi o ceny zaopatrzeniowe, to mamy właściwie deflację. Tam nikt nie traci na tym specjalnie, ale już na pewno nie są takie lukratywne te nasze przedsiębiorstwa, jakie były. Ceny konsumpcyjne, z wyjątkiem żywności, ale tak średnio rzecz biorąc, to one nam właściwie praktycznie są w celu, prawda? Czyli ten wzrost jest umiarkowany, płace realne rosną szybciej, więc ludzie nie powinni odczuwać tutaj żadnego dyskomfortu, przynajmniej ci, którzy pracują, którzy mają płace, no bo z emeryturami, rentami to bywa inaczej” – tłumaczyła prof. Ancyparowicz.  

Rozmowa dostępna poniżej oraz pod linkiem Czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej (RPP)? (youtube.com). Zapraszamy do oglądania!

Wiadomości

Rośnie fala zwolnień w województwie śląskim. Tak źle nie było od wielu lat

Republika: dziś o godz. 20:50 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z Chuliganem” będzie Krzysztof Wyszkowski

Bocheński: Ten rząd zrobił szopkę medialną, a ludzie są w potrzebie

To państwo, jako pierwsze w świecie, chce przyznać prawa człowieka... małpom

Dziś w Republice o godz. 17.45: „Miłosz Kłeczek w ruchu”

Papież mianował 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaka

Nadużycia w resorcie Nitrasa? Będzie zawiadomienie do prokuratury

Huragan Kirk zmierza do Europy. Poczujemy go także w Polsce

Jan Paweł II zostawił dla nas zadanie, żebyśmy kochali Polskę w imię wartości chrześcijańskiej

Rośnie liczba przyszłych kapłanów. W seminariach jest więcej wstępujących niż przed rokiem

Formela: zatrzymanie Palikota to było przedsięwzięcie medialne

Związkowcy ze skarbówki są oburzeni: „dlaczego Donald Tusk po 9 miesiącach rządzenia zabiera nam pieniądze!”

Rosjanie nie wiedzą, co będą robić na zgrupowaniu kadry

Ostatni sprint kampanii w USA | Ameryka Polityka i Dolary

HIT DNIA

HIT! Tusk znów grzmi... w sieci. Internauci nie wytrzymali! [KOMENTARZE]

Najnowsze

Rośnie fala zwolnień w województwie śląskim. Tak źle nie było od wielu lat

Dziś w Republice o godz. 17.45: „Miłosz Kłeczek w ruchu”

Papież mianował 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaka

Nadużycia w resorcie Nitrasa? Będzie zawiadomienie do prokuratury

Huragan Kirk zmierza do Europy. Poczujemy go także w Polsce

Republika: dziś o godz. 20:50 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z Chuliganem” będzie Krzysztof Wyszkowski

Bocheński: Ten rząd zrobił szopkę medialną, a ludzie są w potrzebie

To państwo, jako pierwsze w świecie, chce przyznać prawa człowieka... małpom