Już dziś o godz. 10:00 rozpocznie się 4. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków". W wydarzeniu można uczestniczyć stacjonarnie w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz online – przed swoim komputerem. Kongres będzie trwał dwa dni – 17 i 18 października. Organizatorzy tegorocznej edycji kierowali się hasłem „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia".
Celem Kongresu będzie pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz budowanie postaw prozdrowotnych poprzez wdrażanie różnorodnych programów profilaktycznych. Ważne miejsce w dyskusji zajmie także prezentowanie różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa, a ta nie jest dobra. W Polsce w 2020 roku długość życia mężczyzn wynosiła 73 lata, natomiast długość życia kobiet 81 lat.
Jednak dane dotyczące długości życia w zdrowiu wyglądają znacznie gorzej – to zaledwie 61 lat dla mężczyzn i 64 lata dla kobiet. Stres wywoływany przez przepracowanie jest cichym zabójcą, który doprowadza do stanów lękowych, nerwic, depresji, chorób układu krążenia. Dlatego kluczowe znaczenie odgrywają działania na rzecz poprawy stanu zdrowia oraz tworzenia przyjaznego zdrowiu środowiska pracy.
- Czy w dalszym ciągu możemy tylko apelować o współdziałanie wszystkich, którzy mają wpływ, ponad „tak zwanymi" podziałami politycznymi? Czy mówiąc, że tych podziałów nie ma, nie zaklinamy rzeczywistości? Czy wydając na swoje zdrowie coraz więcej z własnych kieszeni, będziemy zdrowi czy tylko chwilowo uspokojeni?
Czy solidarność międzypokoleniowa, środowiskowa, a nawet rodzinna to już tylko hasła bez pokrycia? Podczas Kongresu zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem – aktywnych uczestników tego forum – jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania – podkreśla prof. Henryk Skarżyński, Przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków".
Główne przesłanie tegorocznego Kongresu dotyczy edukacji społecznej, bez której same kadry i nakłady na naukę czy medycynę nie zapewnią optymalnych efektów. Bez rozsądnego odwołania się do odpowiedzialnych postaw prozdrowotnych, które musimy nieustannie kreować w społeczeństwie, będzie coraz mniej bezpiecznie dla wszystkich. Podczas debat i paneli o swojej działalności opowiedzą przedstawiciele organizacji pacjentów i innych instytucji pozarządowych.
Program wydarzenia dostępny jest >>>TUTAJ<<<