Przejdź do treści
Od połowy przyszłego roku droższe zakupy z Chin? Fiskus nakłada nowy podatek
pixabay.com

VAT na towary z chińskich platform, jak AliExpress, Wish, Amazon czy eBay to efekt dostosowania ustawy o VAT do nowych wymogów unijnych ws. transgranicznego e-handlu. Jej projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Towary wysyłane konsumentom w Unii Europejskiej mają być opodatkowane niezależnie od ich wartości. Większość nowych regulacji ma wejść w życie 1 lipca 2021 r.

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami zakłada projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. 

"Konieczność zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...), wynika z obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce" - napisano w opracowaniu zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych. 

"Niezadowalająca efektywność poboru VAT" 

Celem tych zmian jest "pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C)". 

Głównym problemem, który mają rozwiązać implementowane dyrektywy, jest niezadowalająca efektywność poboru VAT, a przy tym relatywnie duże obciążenia administracyjne i koszty ciążące na przedsiębiorcach oraz administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od ww. transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania.

Według autorów projektu wynika to w szczególności z faktu, że w znacznej mierze tego rodzaju sprzedaż jest prowadzona przez bardzo liczną grupę przedsiębiorców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Stąd, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, w wielu państwach członkowskich występują trudności z zapewnieniem prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych przez takich przedsiębiorców. 

Uproszczenie obowiązków 

Wyjaśniono, że zmiany zakładają uproszczenie obowiązków w zakresie VAT związanych z dostawą towarów i świadczeniem usług innych niż telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, dokonanymi przez Internet na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów). 

Dodano, że podatnicy powinni mieć możliwość rozliczania dla celów VAT tych transakcji dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT (konsumentów) w wielu krajach UE za pośrednictwem deklaracji VAT składanej tylko w jednym państwie członkowskim (tzw. państwie członkowskim identyfikacji). 

Według projektu nowelizacji przychody z VAT zasilać będą budżet państwa ostatecznego odbiorcy danego towaru /usługi. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał tego roku. 

Podatek od towarów z Chin pobiorą kurierzy? 

"Uczynienie z poczty i kurierów inkasentów podatku od towarów i usług w zryczałtowanej kwocie, która byłaby pobierana przy wydaniu adresatowi każdej paczki spoza Unii Europejskiej" - to jedna z propozycji Izby Gospodarki Elektronicznej dot. problemu nierównych warunków prawnych konkurencji ze sprzedawcami spoza UE, a zwłaszcza z Chin. 

Izba chce także rozważania podjęcia działań kontrolnych w celu oceny, czy stosowany przez niektórych polskich przedsiębiorców mechanizm pośredniczenia w sprzedaży towarów z platform internetowych spoza Unii Europejskiej nie narusza zbiorowych interesów konsumentów, zasad przetwarzania danych osobowych, w tym ich przekazywania do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. IGE chce także, by sprawdzać czy mechanizm nie opiera się na fikcji prawnej pośrednictwa, w przypadkach gdy dochodzi w istocie do sprzedaży, co  - jej zdaniem - powinno być objęte kontrolą prawidłowości wykonywania obowiązków podatkowych przez takich polskich przedsiębiorców.

Ponadto, jak wynika z rekomendacji Izby zaleca się "przeprowadzenie akcji edukacyjnych dla konsumentów uświadamiających, z jakimi ryzykami wiąże się zakup towarów na platformach spoza Unii Europejskiej oraz braku odprowadzania podatku od towarów i usług.

 

PAP

Wiadomości

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?