Przejdź do treści
Nowy portal wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów. Wejdź na OESG.pl i sprawdź
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego (www.fundacjaxbw.pl)

ESG, SIN, SEC, taksonomia czy ład korporacyjny – jeśli choć jedno z tych pojęć sprawia, że nie czujemy się pewnie, powinniśmy zachować spokój. W sieci można już znaleźć platformę wiedzy, która pomoże nam odnaleźć się w skomplikowanym świecie pojęć i praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

W sieci pod adresem www.oESG.pl działa nowa platforma wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów

•    Na platformie znajdziemy opis najważniejszych dyrektyw, norm i standardów
•    Eksperci odsłaniają kulisy raportowania i wdrażania ESG w firmach i instytucjach

Platforma wiedzy oESG.pl to projekt skierowany zarówno do stawiających pierwsze kroki w tematyce ESG (environmental, social and corporate governance, czyli: środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny), jak również do tych, którzy mają tę tematykę w małym palcu. Pomysł powołania platformy wiedzy o ESG powstał podczas I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG.

Platforma wiedzy oESG.pl to pierwsze takie miejsce w sieci, w którym znajdziemy najważniejsze informacje z zakresu zrównoważonego rozwoju – definicje, przykłady i opinie ekspertów.

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym odnajdą się nie tylko eksperci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowcy, dziennikarze i studenci – wszyscy, których interesuje poszerzenie wiedzy na temat ESG. Mam nadzieję, że ta platforma będzie łączyć różne środowiska i stanie się realnym miejscem spotkań i dialogu na temat zrównoważonego rozwoju i wdrażania standardów ESG w Polsce – mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG, wydawcy portalu.

Co znajdziemy na platformie?

Przede wszystkim wiedzę na temat definicji i pojęć. W Bazie Wiedzy, przygotowanej przez ekspertów Instytutu ESG i redakcję portalu RaportCSR.pl, znajdziemy opis najważniejszych dyrektyw, norm i standardów. Na platformie dużo miejsca poświęcono też ekspertom. Przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni i organizacji pozarządowych piszą nie tylko o tym, jak ważne są zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, ale odsłaniają też kulisy raportowania i wdrażania ESG w firmach i instytucjach.

– Na platformie przedstawiamy ich opinie, a także przykłady wdrożeń ESG w organizacjach. Chcemy, żeby jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainspirowało się działaniami praktyków. Taka forma nauki, w naszym przekonaniu, jest najlepsza – dodaje Kuraś.
Autorzy platformy zaprojektowali jej funkcjonalność w ten sposób, aby eksperci mogli samodzielnie umieszczać własne treści, czyli opinie i komentarze. Każdy z ekspertów, po wcześniejszej autoryzacji, będzie posiadał własne konto na platformie. Ale opinie czy przykłady to nie wszystko. Portal oESG.pl ma stać się także miejscem spotkań ekspertów i przedsiębiorców, nie tylko dla wymiany myśli, ale również kontaktów. W dziale „Kto jest kim?” przedstawione są sylwetki osób, których wiedzę i doświadczenie można wykorzystać z korzyścią dla własnej organizacji. Na portalu nie zabraknie też aktualności ze świata ESG.

Jak powstał portal oESG.pl?

Powstanie platformy zostało zapowiedziane podczas I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG.

– Kongres był pierwszym okrągłym stołem poświęconym kwestiom ESG dla wszystkich zainteresowanych grup. Stał się początkiem merytorycznej dyskusji dotyczącej standardów ESG i wypracowania rekomendacji dla Polski w tym zakresie – mówi Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator wydarzenia. – Celem wydarzenia było przygotowanie mapy drogowej dla polskich firm i instytucji, będącej podpowiedzią, jak skutecznie wdrażać i realizować działania ESG, a także, jakie warunki należy spełnić, by zrównoważony rozwój stał się dla polskiej gospodarki szansą na dynamiczny wzrost konkurencyjności i innowacyjności.
Tak narodziła się także idea powstania platformy wiedzy o ESG, gdzie każdy znajdzie przystępnie podane informacje. Podczas I Kongresu ESG liderzy zrównoważonego rozwoju podpisali list intencyjny na rzecz wdrażania ESG w Polsce, w którym zadeklarowano m.in. powstanie rzetelnego źródła informacji na temat ESG.

W imieniu uczestników inicjatywy podpisali go przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, portalu RaportCSR.pl, Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Samozatrudnionych „wBREw”.

„Chcemy, by ESG było punktem wyjścia do nauki odpowiedzialności i jej promowania w bezpośrednim otoczeniu. Tylko wspólnie możemy podjąć działania, które zatrzymają proces degradacji środowiska naturalnego i które uświadomią nam wszystkim, że to, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, leży w naszych rękach. Dlatego tak ważne jest budowanie wspólnoty opartej na szacunku i różnorodności oraz zdolnej do odpowiedzi na nowe wyzwania społeczne. Już dzisiaj elastyczność i stabilność zatrudnienia to kluczowe elementy zrównoważonej działalności biznesu na rzecz pracowników” – możemy przeczytać w liście intencyjnym.

Wydawcą portalu jest Instytut ESG, zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Partnerami platformy są Forum Pracodawcy Godnego Zaufania, Akademia Zarządzania i Rozwoju oraz RaportCSR.pl. Platforma wiedzy oESG.pl została dofinansowana ze środków Fundacji Orlen.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego (www.fundacjaxbw.pl)

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?