Przejdź do treści
Republika W programie Gość Dzisiaj - o godz. 20:15 - Danuta Holecka rozmawiać będzie z Adamem Andruszkiewiczem, zastępcą Szefa Gabinetu Prezydenta RP
Republika Zapraszamy na wtorkowy Poranek Radia Republika. Gośćmi Edyty Hołdyńskiej i Adriana Stankowskiego będą: godz. 6:19 - Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika; godz. 6:36 - prof. Piotr Grochmalski; godz. 7:10 - Piotr Strach (Polska 2050)
17:25 UE: we wtorek wideokonferencja przywódców UE na temat spotkań w USA
17:09 Zełenski: Rosję można zmusić do pokoju siłą i Trump ją ma
16:35 Ukraina: Rosja używa symboliki USA w atakach na Ukrainę
16:26 Instytut Pileckiego: dr Joanna Kiliszek na czele berlińskiego oddziału IP
15:27 Ukraina: Zełenski spotyka się w Waszyngtonie z Kelloggiem
15:26 Media w USA: celem Trumpa jest doprowadzenie do spotkania Zełenskiego i Putina
15:07 Francja: MSZ skrytykowało Rosję za uznanie Reporterów bez Granic za organizację niepożądaną
14:09 Wielkopolskie: Jedna osoba poszkodowana w zderzeniu auta i pociągu na przejeździe kolejowym
14:08 Mariusz Błaszczak: postawienie zarzutu Robertowi Bąkiewiczowi to wielki skandal
13:29 Polska: Obywatel Białorusi usłyszał zarzut działania na rzecz obcego wywiadu
13:25 Ukraina: Co najmniej trzech zabitych, 20 rannych w rosyjskim ataku na Zaporoże
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zawirowania na giełdzie. Ceny ropy znów w górę

Źródło: canva.com

Jak informują maklerzy, ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, a inwestorzy oceniają najnowsze plany taryf celnych USA.

Jaka jest obecnie cena?

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,39 USD, wyżej o 0,55 proc., po zaliczeniu całej serii tygodniowych zniżek.

Brent na ICE na IV jest wyceniana po 75,05 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,52 proc.

Co jest powodem zwyżki?

Inwestorzy rozważają skutki wprowadzanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł.

Prezydent USA zapowiedział, że w poniedziałek nałoży 25-proc. cła na zagraniczną stal i aluminium, a także kolejne cła na szereg państw.

Trump podał, że już na początku tego tygodnia cła na zagraniczną stal i aluminium wzrosną o 25 proc.

Podobne cła - 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium - Trump nałożył już w pierwszej kadencji, lecz częściowo wyłączone z nich zostały Kanada, Meksyk i Brazylia, zaś za prezydentury Joe Bidena także Unia Europejska, Japonia i Wielka Brytania.

Cła mogłyby zaszkodzić m.in. amerykańskiemu przemysłowi energetycznemu, w tym wiertniom ropy naftowej, które są zależne od specjalistycznej stali, a taka nie jest produkowana w Ameryce.

W kolejnych dniach Donald Trump ma podnieść cła na produkty z szeregu niewymienionych na razie krajów do poziomu ceł nakładanych na amerykańskie produkty.

W poniedziałek z kolei mają wejść w życie chińskie cła na amerykańskie towary.

Chiny nałożyły cła na szereg produktów z USA i ogłosiły dochodzenie ws. Google chwilę po tym, jak Trump ogłosił nałożenie 10-procentowyh ceł na towary z Chin.

Władze w Pekinie nałożyły 15-procentowe cła m.in. na amerykański eksport węgla i skroplonego gazu ziemnego, a na amerykański urządzenia naftowe i rolnicze opłaty w wysokości 10 proc.

Chiny wprowadziły też kontrolę eksportu kilku metali ziem rzadkich, m.in. wolframu.

Tymczasem notowania ropy na giełdach znajdują się od połowy stycznia w trendzie spadkowym ze względu na mierne perspektywy popytu na paliwa i cła nakładane przez amerykańską administrację, a to szkodzi rynkowym nastrojom m.in. na giełdach towarowych.

Spekulanci zwiększyli już - najmocniej od X 2024 r. - swoje "niedźwiedzie" zakłady w stosunku do amerykańskiej ropy WTI.

"Rynek w dużej mierze skupia się teraz na słabszym popycie na surowce spowodowanym narastającymi napięciami handlowymi" 

- powiedziała Soni Kumari, strateg rynku towarowego w ANZ Support Services India Pvt Ltd.

"Mimo to prowadzona przez Donalda Trumpa polityka handlowa może jednak nadal sprzyjać notowaniom ropy naftowej częściowo z powodu możliwego rozszerzenia sankcji USA na Rosję i Iran" 

- dodała.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Spotkanie Tuska z prezydentami USA

Magierowski punktuje dziennikarza GW. Fakty ws. wizyt w Biały Domu obnażają słabnącą pozycję Tuska

PILNE: Wiceminister zdrowia zrezygnował ze stanowiska

Policja zatrzymała Ukraińca przewożącego nielegalnych migrantów w Szczecinie

Hurkacz z ogromnym spadkiem w rankingu ATP. Sinner nadal liderem, Majchrzak pnie się w górę

Zełenski w USA: Ukraina nie odda Rosji terytorium

Strajk w brytyjskich wyścigach konnych! Poszło o podatki

Białystok upamiętni bohaterów 1920 roku. Rekonstrukcja bitwy z bolszewikami w centrum miasta

Tusk próbuje ustawić kancelarię prezydenta atakując Cenckiewicza

Spotkanie z Trumpem bez przedstawiciela Polski? Dlaczego?

,,Dobre miejsce'' Katolickie Centrum Kultury

PILNE: Białorusin z zarzutami sabotażu w Polsce

Brytyjskie media: możliwe spotkanie Trumpa, Zełenskiego i Putina w Europie

Rusiński: Amerykanie są zmęczeni wojną na Ukrainie

Cieszyński: Żurek chce bezpośrednio wpływać na sądownictwo

Republika wyznacza standardy! Lewicowy komentator polityczny z USA chwali naszą stację, a jego słowa przytacza nawet Gazeta.pl

Najnowsze

Spotkanie Tuska z prezydentami USA

Magierowski punktuje dziennikarza GW. Fakty ws. wizyt w Biały Domu obnażają słabnącą pozycję Tuska

Zełenski w USA: Ukraina nie odda Rosji terytorium

Strajk w brytyjskich wyścigach konnych! Poszło o podatki

Bitwa Warszawska rekonstrukcja

Białystok upamiętni bohaterów 1920 roku. Rekonstrukcja bitwy z bolszewikami w centrum miasta

Tusk próbuje ustawić kancelarię prezydenta atakując Cenckiewicza

PILNE: Wiceminister zdrowia zrezygnował ze stanowiska

Ukrainiec przewoził Afgańczyków

Policja zatrzymała Ukraińca przewożącego nielegalnych migrantów w Szczecinie

Hurkacz z ogromnym spadkiem w rankingu ATP. Sinner nadal liderem, Majchrzak pnie się w górę