Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:09 Radni Krakowa nie udzielili prezydentowi Krakowa wotum zaufania za rok 2025, ale udzielili mu absolutorium za wykonanie budżetu za tamten rok. Sytuacja jest nietypowa, ponieważ dotyczy odwołanego już prezydenta Aleksandra Miszalskiego
21:20 Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje sprzedać Turcji w trybie przyspieszonym kilkadziesiąt silników odrzutowych do samolotów bojowych o wartości setek milionów dolarów
20:28 Cztery osoby zmarły we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów - podały w środę media. Temperatury w centrum i na północy kraju sięgają 37-39 stopni Celsjusza
19:50 Wojska rosyjskie zaatakowały kilka stacji paliw oraz obiekty infrastruktury gazowej Ukrainy; w wyniku jednego z uderzeń jedna osoba została poważnie ranna – powiadomił w środę szef państwowej grupy energetycznej Naftohaz
18:45 Iga Świątek przegrała z Emmą Navarro 5:7, 6:2, 3:6 w drugiej rundzie turnieju rangi WTA 500 w niemieckim Bad Homburg. Tym samym Raszynianka, która rok temu dotarła do finału nie zdołała awansować do ćwierćfinału i straci cenne punkty w rankingu WTA
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Kierunek południe. Afryka w zasięgu polskiego biznesu. Bariery i możliwości

Źródło: canva.com

Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze za nami. To kolejne międzynarodowe wydarzenie organizowane w ramach programu gospodarczego Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. W przedsięwzięciu organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) wzięło udział ok. 250 przedsiębiorców, w tym z 21 państw afrykańskich, m.in. z Nigerii, Egiptu, RPA i Ghany.

Podczas wydarzenia odbył się panel poświęcony przyszłości opieki zdrowotnej, w którym wzięli udział przedstawiciele polskich i afrykańskich jednostek medycznych. Wśród prelegentów z Polski obecni byli: prof. Piotr H. Skarżyński, Dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów; Leszek Biały, Dyrektor Medincus Medical Centre w Dakarze i Jerzy Szewczyk, CEO Pro-PLUS. W panelu wzięli również udział: Ayodele Adeyemo, CEO i współzałożyciel PneumaCare z Nigerii; Siphokazi Feke, CEO i współzałożycielka Brainwave Medical Group, RPA oraz dr Rimon Farouk, doktor nauk medycznych, przedsiębiorca z Egiptu.

Paneliści opowiedzieli m.in. o tym jak układa się współpraca między polskimi, a afrykańskimi firmami oraz jak wygląda transfer nowoczesnych technologii. Wszyscy zgodnie zauważyli, że kluczowym czynnikiem sukcesu działalności na rynkach afrykańskich jest znalezienie odpowiedniego partnera do inwestycji oraz analiza lokalnego rynku - możliwości jakie ten rynek daje oraz barier, które stoją przed inwestorami, jak np. trudności w komunikowaniu się czy sprawy związane z ruchem wizowym pomiędzy krajami zaangażowanymi we współpracę.

Ważnym głosem w dyskusji była opinia prof. Piotra H. Skarżyńskiego, który ma ogromne doświadczenie w działalności na rynkach afrykańskich. Zaznaczył on, że najistotniejszą kwestią jest posiadanie odpowiedniego partnera do współpracy.

Usunięto obraz.

- Na kontynencie afrykańskim podejmujemy wiele działań - zarówno samodzielnie jak i przy wsparciu Unii Europejskiej albo rządów poszczególnych państw. Istnieje wiele inicjatyw współpracy na zróżnicowanych poziomach - od dotacji na specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, poprzez szerokie projekty badań przesiewowych, do akcji promocji leczenia schorzeń rzadkich. W licznych przypadkach, z powodzeniem wykorzystujemy rozwiązania telemedyczne – to obszar, w którym posiadamy wieloletnie doświadczenie i dziesiątki zrealizowanych projektów w różnych częściach świata. Niestety muszę przyznać, że nie ma jeszcze wystarczającego, zrównoważonego wsparcia dla współpracy pomiędzy polskimi, a afrykańskimi firmami. Jeżeli chcemy coś realnego osiągnąć, dokonać istotnej zmiany sytuacji pacjentów na tym kontynencie, to musimy myśleć nie tylko o doraźnych działaniach, ale też o tym, jak nasza współpraca będzie kontynuowana w dłuższej perspektywie. Potrzebne jest odpowiednie partnerstwo, ciągła współpraca, odpowiednie ramy prawne, ale też rozwiązania prozaicznych, codziennych problemów jak np. wizy – mówił prof. Piotr H. Skarżyński.

Eksperci poruszyli również temat telemedycyny i nowych technologii, które z sukcesem udaje się przenieść z rynków europejskich do krajów afrykańskich.

- Od 28 lat działamy w branży telemedycznej. Jesteśmy najstarszą europejską spółką, która zajmuje się telemedycyną i wieloma rozwiązaniami możemy się podzielić z naszymi partnerami w Afryce. Kiedy zaczynaliśmy z Polsce, sytuacja była podobna do tej obecnie w Afryce. Napotykaliśmy wiele problemów na drodze do wdrożenia usług telemedycznych. Był to opór po stronie personelu medycznego, ale też były to problemy o charakterze infrastrukturalnym i myślę, że możemy tymi doświadczeniami podzielić się z naszymi partnerami afrykańskimi. Bardzo ważne jest to, aby znaleźć odpowiednich partnerów i współpracować z administracją. Jeśli nie zdobędziemy odpowiednich pozwoleń to nie będziemy w stanie dokonać transferu technologii i ich wdrożyć – mówił Jerzy Szewczyk, CEO Pro-PLUS.


Do tematu telemedycyny odniósł się również prof. Piotr H. Skarzyński - Staramy się łączyć Polskę z Afryką, edukować i przekazywać wiedzę opierając się na doświadczeniach ośrodka w Kajetanach gdzie wykonujemy największą liczbę operacji poprawiających i przywracających słuch - od 12 do 16 tysięcy zabiegów rocznie. Jesteśmy specjalistami w zakresie całej ścieżki diagnostycznej - od rozpoznania, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia czy zabiegów, na rehabilitacji kończąc.  Nie chodzi nam jednak o „importowanie” polskich specjalistów do Afryki, czy uzależnianie lokalnych jednostek od rozwiązań telemedycznych. Staramy się otwierać nasze ośrodki w kolejnych państwach (z powodzeniem działa już jednostka w Senegalu) w oparciu o miejscowych specjalistów. Zapewniamy im nasz know-how, doświadczenia i wiedzę jak również praktyczne szkolenia w Kajetanach, tak by w przyszłości mogli działać w pełni samodzielnie – dodał.

Afrykański rynek usług zdrowotnych, szczególnie w kontekście WHO i ucyfrowienia służby zdrowotnej daje ogromny potencjał - jak zaznaczył Ayodele Adeyemo, CEO i współzałożyciel PneumaCare - Nigeria to jest kraj ogromnych możliwości, ponieważ mamy do czynienia z niedoborami z zakresie służby zdrowia (np. szpitale). Władze nigeryjskie ułatwiają taką współpracę, mamy ludzi dobrze sobie radzących w zakresie technicznym, również chętnie uczących się, dlatego takie narzędzia jak telemedycyna maja jak najbardziej przyszłość. Jesteśmy w stanie przyjąć inwestycje nawet rzędu 100 mln USD.

Forum Polsko-Afrykańskie jest platformą do wzmocnienia więzi polsko-afrykańskich w celu budowania przyjaznego otoczenia biznesowego i pogłębiania stosunków gospodarczych pomiędzy krajami. Głównym celem Forum jest prezentacja polskich osiągnięć, know-how i technologii, a także zapewnienie możliwości nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów afrykańskich.

Art Media