Przejdź do treści

„Ekonomia Raport”. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o PIT 2

Źródło: Telewizja Republika

Rozwiązania z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. wprowadzającego m.in. możliwość złożenia PIT-2 w trakcie roku podatkowego doczekały się uregulowania w formie ustawowej. Sejm uchwalił projekt ustawy modyfikującej sposób obliczania miesięcznych zaliczek na PIT.

PIT-2 stanowi oświadczenie pracownika, które jest kierowane do jego pracodawcy. Wskazana deklaracja jest składana dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

- Praktycznie każdy z nas, kto zaczynał swoją pracę, w ramach umowy o pracę został zobowiązany przez pracodawcę, aby PIT 2 złożyć. Jest to oświadczenie służące do obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to podstawa dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach - powiedział Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. 

- Wraz ze wzrostem kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych, jej odpowiednik to jest 5100 złotych rocznej kwoty, zmniejszającej podatek. Wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wcześniej wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2022 roku wynosiła niemal 10 razy więcej, czyli 425 złotych, co daje jedną dwunastą z 5100 złotych - dodał.

Kogo dotyczy PIT 2?

PIT 2 dotyczy przede wszystkim pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale nie oznacza to, że może go złożyć każdy pracownik. W dokumencie trzeba oświadczyć, że:

  • nie pobiera się emerytury, bądź renty (chyba że oświadczy, że złożył w organie rentowym wniosek o niezmniejszanie zaliczki na podatek o jedną dwunastą kwoty - to jest właśnie ta zmiana),
  • nie otrzymuje się świadczeń z funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, 
  • oraz nie osiąga się dochodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy. 

- W wypadku, gdy ktoś ma kilka etatów, PIT 2 można złożyć tylko u jednego pracodawcy, w innym wypadku te miesięczne korzyści z niezgodnego z prawem zaliczki o kilka kwot, będziemy musieli skorygować w rozliczeniu rocznym i to nie będzie korzystne dla naszego podatnika - powiedział Krukowski.

- Zasadniczo PIT 2 składa się raz, wraz z rozpoczęciem zatrudnienia, ale oczywiście pracownik może złożyć oświadczenie w trakcie roku. Raz złożony PIT 2 zachowuje ważność w kolejnych latach. Chyba że pracownik będzie chciał to wycofać - dodał.

Korzyści dla Polaków 

- Jeżeli według starych zasadach rozliczaliśmy 2021 rok stawką 17% do kwoty lekko powyżej 85 tysięcy złotych, natomiast 2022 rok będziemy stosować stawkę podatkową do 120 tysięcy złotych, natomiast dopiero przekroczenie kwoty dochodu po tym progu 120 tysięcy złotych, spowoduje tą wyższą stawkę podatkową, czyli 32% to mamy oczywiste korzyści dla podatnika - stwierdził Krukowski.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 24 stycznia 2022 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

 

TV Republika

Wiadomości

Koalicji 13 grudnia nie podoba się nawet koronacja pierwszego króla Polski

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

Protest rolników: „Nie dla Mercosur i żywności z Ukrainy”

Waszyngton. Porządkowany na nowo polityczny system w USA

Polskie służby badają sprawę opuszczonego rosyjskiego tankowca w Gdyni

Republika po raz kolejny gromi konkurencję!

Koalicja 13 grudnia przegłosowała "ustawę incydentalną"

Polski złoty – symbol niezależności i siły gospodarczej [wideo]

Kolejna gigantyczna afera w UE: miliony euro za promowanie Zielonego Ładu

Manowska twardo ws. wyborów: „Musimy trzymać się litery prawa”

27. posiedzenie Sejmu. Dzień trzeci. Oglądaj transmisję LIVE

Rząd szykuje drakońskie kary dla kierowców łamiących przepisy

Niemcy chcą zrobić z Tuska europejskiego lidera walki z Trumpem

Dostali po 25 lat więzienia za wyjątkowo bestialskie zabójstwo

Niemcy wypłacają emerytury zbrodniarzom wojennym, na wypłatę ofiarom potrzebują... więcej czasu

Najnowsze

Koalicji 13 grudnia nie podoba się nawet koronacja pierwszego króla Polski

Polskie służby badają sprawę opuszczonego rosyjskiego tankowca w Gdyni

Republika po raz kolejny gromi konkurencję!

Koalicja 13 grudnia przegłosowała "ustawę incydentalną"

Polski złoty – symbol niezależności i siły gospodarczej [wideo]

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

Protest rolników: „Nie dla Mercosur i żywności z Ukrainy”

Waszyngton. Porządkowany na nowo polityczny system w USA