Dwie polskie monety w finale prestiżowego konkursu Coin of the Year 2025

Narodowy Bank Polski poinformował o wielkim sukcesie polskich monet kolekcjonerskich – dwie monety wyemitowane w 2024 roku znalazły się w finale prestiżowego, międzynarodowego konkursu Coin of the Year (COTY) 2025. To ogromne wyróżnienie dla polskiej numizmatyki. Monety zostały uznane za jedne z najlepszych emisji na świecie w swoich kategoriach.
Dwie polskie monety wśród najlepszych na świecie
W gronie finałowych nominacji znalazły się:
- Srebrna moneta o nominale 10 zł „Pamięci więźniów warszawskiego Pawiaka”, która zakwalifikowała się w kategorii Most Artistic Coin (najbardziej artystyczna moneta). Moneta oddaje hołd więźniom słynnego warszawskiego Pawiaka – symbolu męczeństwa i oporu w czasie II wojny światowej.
- Srebrna moneta o nominale 50 zł z bursztynem – „Pamięci Rodziny Ulmów”, nominowana w kategorii Most Inspirational Coin (najbardziej inspirująca moneta). Upamiętnia ona bohaterską postawę polskiej rodziny, która oddała życie ratując Żydów podczas II wojny światowej.
Obecność dwóch polskich monet wśród światowej czołówki to wyraz uznania dla wysokiego artystycznego poziomu oraz przesłania jakie niosą monety kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski.
Polski design doceniony na arenie międzynarodowej
W konkursie Coin of the Year 2025 bierze udział 100 monet z 38 krajów (po dziesięć monet w dziesięciu kategoriach, wybranych spośród około 550 zgłoszeń), które prezentują najciekawsze emisje roku 2024. Głosowanie międzynarodowego jury już się rozpoczęło. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród na Światowych Targach Pieniądza (American Numismatic Association’s World’s Fair of Money), które odbędą się w sierpniu 2025 r. w Oklahoma City.
Więcej informacji o nominowanych monetach oraz ich wizerunki:
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: https://nbp.pl/monety-okolicznosciowe.