Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
07:32 Armia izraelska poinformowała, że zidentyfikowała drugą falę pocisków wystrzelonych z Iranu w kierunku terytorium Izraela
05:59 Papież Leon XIV w trzecim dniu wizyty w Hiszpanii jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego wygłosi w poniedziałek przemówienie w parlamencie tego kraju
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem

DOGE anulował kolejny pakiet dotacji. Miliardy na absurdy. Lista

Źródło: anulowany kontrakt przez DOGE - x.com/@DOGE

Departament Efektywności Rządowej (DOGE), kierowany przez Elona Muska, ogłosił kolejne cięcia w wydatkach federalnych, które dotknęły programy zagraniczne. Organizacja twierdzi, że działania te przyniosły znaczne oszczędności dla amerykańskich podatników.

Z komunikatu prasowego wynika, że DOGE zakończył 113 kontraktów o łącznej wartości 4,7 miliarda dolarów, co ma przynieść oszczędności w wysokości 3,3 miliarda dolarów. Wśród anulowanych kontraktów znalazł się m.in. kontrakt konsultingowy Departamentu Rolnictwa USA (USDA) o wartości 145 tysięcy dolarów, dotyczący "działań związanych ze zmianami klimatycznymi w Peru".

Ponadto, DOGE poinformował o anulowaniu przez Departament Pracy grantów "America Last" o wartości 577 milionów dolarów, co ma przynieść oszczędności w wysokości 237 milionów dolarów. Wycofano finansowanie m.in. na:

  • 10 milionów dolarów na "równość płci w meksykańskim miejscu pracy"
  • 12,2 miliona dolarów na "wzmocnienie pozycji pracowników w Ameryce Południowej"
  • 6,25 miliona dolarów na "poprawę poszanowania praw pracowniczych w łańcuchach dostaw rolnych" w Hondurasie, Gwatemali i Salwadorze.
  • 5 milionów dolarów na podniesienie udziału kobiet w miejscu pracy w Afryce Zachodniej, 
  • 4,3 miliona dolarów na pomoc zagranicznym pracownikom migrującym w Malezji, 
  • 3 miliony dolarów na zwiększenie dostępu do ubezpieczeń społecznych i ochronę pracowników dla krajowych pracowników migrujących w Bangladeszu oraz 
  • 3 miliony dolarów na bezpieczne i integracyjne środowiska pracy w Lesotho.

DOGE, powołany przez prezydenta Donalda Trumpa na mocy rozporządzenia wykonawczego, ma za zadanie optymalizację rządu federalnego, usprawnienie operacji i redukcję wydatków w ciągu 18 miesięcy.

Według danych z 26 marca, DOGE twierdzi, że zaoszczędził Amerykanom 130 miliardów dolarów, czyli 807,45 dolara na podatnika.

Krytycy DOGE argumentują, że organizacja ma zbyt duży dostęp do systemów federalnych i nie powinna mieć uprawnień do anulowania kontraktów federalnych ani dokonywania cięć w różnych agencjach.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X