Przejdź do treści
7:47 Wołodymyr Zelenski, zaapelował do prezydenta USA, Donalda Trumpa, o udział w planowanych na 15 maja negocjacjach między Ukrainą a Rosją w Stambule. Zelenski wyraził przekonanie, że obecność Trumpa mogłaby skłonić Putina do uczestnictwa w rozmowach
7:30 68-letni Peter Sullivan, mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który spędził 38 lat w więzieniu, został uniewinniony przez sąd apelacyjny. Zgodnie z doniesieniami The Guardian, jest to uważane za najdłuższą pomyłkę sądową w historii Wielkiej Brytanii
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Czysto i ekonomicznie. Polskie drogi zapełniają się elektrykami. Kto je kupuje? [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wciąż rośnie. Polacy coraz chętniej chcą podróżować zeroemisyjnie, z korzyścią dla zdrowia i środowiska. Aktualnie park elektrycznych samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych liczy ponad 54 tys. pojazdów, z czego największą część, bo ponad 52 tys. sztuk stanowią samochody osobowe. Znaczna w tym zasługa priorytetowego programu „Mój Elektryk".

Po pojazdy elektryczne sięgają głównie odbiorcy biznesowi, którzy korzystają z wprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparcia „Mój Elektryk". Celem programu jest ograniczenie zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

W przypadku nabycia osobówki można uzyskać dotację do 27 tys. zł, a przy zakupie auta dostawczego do 70 tys. zł. Według stanu na dzień 1 września tego roku wypłacone zostało dofinansowanie dla 3060 samochodów, na łączną kwotę 95 mln złotych.

Zdaniem Macieja Gisa z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Program posiada też wady, m.in. skomplikowane procedury składania wniosków, długie terminy wypłaty środków czy też maksymalna cena pojazdu objęta wsparciem, która powinna być skorygowana i dostosowana w związku z ciągle rosnącymi cenami pojazdów.

„Wsparcie jest bodźcem, który popularyzuje rynek, jest ono niezbędne i przez najbliższe lata powinno być utrzymane i dofinansowywane, aby z tego wsparcia mogło skorzystać jak najwięcej osób." – podkreśla.

Jazda samochodem elektrycznym daje dużo przywilejów, m.in. możliwość poruszania się bus pasem, czy darmowy postój również w strefie płatnego parkowania. Poza tym rozwój elektromobilności to wiele korzyści dla środowiska naturalnego: ograniczenie emisji spalin, smogu oraz hałasu.

„Cisza, zeroemisyjność, to są dwa podstawowe argumenty, które każdy z nas rozważał, stojąc w korku, emitując substancje szkodliwe, które wdychamy. Więc tym samym my po prostu sobie robimy źle i powinniśmy dążyć do tego, żeby nawet stojąc w tym korku nie emitować substancji szkodliwych, które wpływają na nas, na nasze dzieci, na przyszłe pokolenia, na środowisko, zresztą widzimy, jak środowisko w tym momencie wygląda i jakie sytuacje na świecie, czy też w Polsce się dzieją." – dodał Gis.

W opinii rzecznika PSPA miniony rok związany z kryzysem półprzewodników znacznie spowolnił rozwój rynku motoryzacyjnego.

„Niedobory surowców i problemy z produkcją pojazdów odbiły się na całej branży. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, dostawczych, jak też o napędzie konwencjonalnym czy elektrycznym. Jednak dla wielu firm samochody elektryczne stają się priorytetem. Już w tym momencie większość koncernów zapowiedziała koniec czy ograniczenie sprzedaży i produkcji pojazdów z napędem spalinowym. Najprawdopodobniej do 2035 roku będzie zakaz sprzedaży w Europie samochodów z napędem konwencjonalnym. To jest naturalny kierunek, że pierwszeństwo produkcyjne mają pojazdy elektryczne." - zaznaczył.

Jak wspomniał Gis wraz z rozwojem floty pojazdów z napędem elektrycznym, infrastruktura stacji ładowania rozbudowuje się równie szybko.

„Infrastruktura rozwija się cały czas i zauważamy przyrost, mniej więcej z roku do roku dwukrotny wzrost, jeżeli chodzi o punkty ładowania. Myślę, że będzie lepiej. Oczywiście w tym momencie jest ona wystarczająca dla liczby pojazdów, które są zarejestrowane." - dodał.

„My aktywnie pracujemy i wspieramy branżę, aby te procesy wszystkie przyśpieszyć, żeby czas realizacji budowy przyłącza ogólnodostępnych stacji ładowania skrócić, żeby pojawił się dialog między operatorami a legislacją, aby wypracować wspólne cele i priorytety, które przyczynią się do przyspieszenia budowy infrastruktury." – posumował Gis.


Cała audycja do zobaczenia w oknie powyżej. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

AKTUALIZACJA

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Najnowsze

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!