Ceny ropy znów wzrosły. To efekt cynicznej zagrywki Iranu [SONDA]
Ceny ropy naftowej znów mocno rosną po wcześniejszych spadkach - po raz pierwszy pod prawie tygodnia. Iran wzmógł ataki na infrastrukturę energetyczną w Zatoce Perskiej, a to mocno niepokoi inwestorów na świecie.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 97,26 USD - w górę o 4,02 proc.
Brent na ICE na V jest wyceniana po 103,74 USD za baryłkę, wyżej o 3,49 USD., po spadku ceny w poniedziałek o 2,8 proc.
Iran nasilił ataki na infrastrukturę energetyczną w Zatoce Perskiej i podpalił duże złoża gazu ziemnego, co jeszcze bardziej wywiera presję na coraz bardziej napiętą sytuację w dostawach paliw na świecie.
Prace na polu gazowym Shah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały wstrzymane, a władze badają szkody spowodowane pożarami wywołanymi poniedziałkowymi atakami dronów.
Analitycy wskazują, że w miarę jak wojna na Bliskim Wschodzie wkracza już w 3. tydzień, irackie pola naftowe i główny port z ZEA również stały się celem irańskich dronów i pocisków.
Ataki Teheranu nasilają się w czasie, gdy konsumenci energii - od Indii, przez Chiny, Australię, Japonię, USA i Europę - cierpią z powodu niedoborów paliw.
Ceny ropy wzrosły od początku wojny o ponad 40 proc., ale w poniedziałek notowania surowca spadły - po raz pierwszy od 4 sesji, ponieważ USA przygotowują się do uwolnienia pierwszej transzy ropy ze strategicznych rezerw tego surowca.
"Na podstawie dużej liczby nagłówków gazet można stwierdzić, że każdego dnia na rynkach występują czynniki, które wywołują i wzrosty, i spadki cen" - powiedziała w TV Bloomberg Rebecca Babin, starsza traderka energii w CIBC Private Wealth Group LLC.
"Mamy rynek, gdy publikowane jest równocześnie nawet ok. 100 informacji dot. konfliktu na Bliskim Wschodzie" - wskazała.
"To powoduje, że rynek gorączkowo próbuje określić, ile podaży ropy nie dociera na rynki paliw i jak długo to może potrwać" - podkreśliła.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Afera w „The Voice Kids”! Posłanka interweniuje po tym, co pokazała rządowa TVP
Ceny ropy znów wzrosły. To efekt cynicznej zagrywki Iranu [SONDA]
Ochrona wkroczyła do akcji na rozprawie Kubickiej i Barona. Modelka: „Jestem już wolna”