Przejdź do treści
WAŻNE Obejrzyj wystąpienie Karola Nawrockiego na CPAC i wywiad z Prezydentem przeprowadzony przez Tomasza Sakiewicza. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube i na portal tvrepublika.pl
04:38 USA: Trump zasugerował, że może spotkać się z Łukaszenką podczas Rady Pokoju
04:28 Donald Trump: Irańczycy zgodzili się na większość naszych propozycji
03:08 Estońskie media: Atakując dronami rosyjskie porty, Ukraina jest skuteczniejsza niż Zachód z sankcjami
23:22 Prezydent RP: Wyrażam sprzeciw wobec braku zgody na mszę św. w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na spotkanie Jackiem Sasinem i Andrzejem Śliwką. 30 marca, godz. 17:00. Sala Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tarnobrzeg zaprasza na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. 30 marca, godz. 18:00, Tarnobrzeski Dom Kultury
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt, 31 marca, od godz. 11.30, ul. Półwiejska, przy Pomniku Starego Marycha w Poznaniu
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Strefa euro u bram! Bułgarzy biją na alarm

Źródło: Bułgaria w strefie euro - x.com/screenshot

Decyzja o przystąpieniu Bułgarii do strefy euro budzi coraz większe kontrowersje. Mimo spełnienia kryteriów formalnych, obywatele wyrażają obawy dotyczące potencjalnych negatywnych skutków dla gospodarki, wzrostu cen i utraty kontroli nad polityką fiskalną.

Bułgaria przygotowuje się do przyjęcia euro, planowanego na 1 stycznia 2026 roku. Stanie się wówczas 21. członkiem strefy euro. Europejski Bank Centralny potwierdził, że Bułgaria spełnia wszystkie wymagane kryteria, w tym stabilność cen, finanse publiczne oraz legislację bankową. Ostateczna decyzja należy jednak do ministrów finansów UE, którzy mają zatwierdzić proces w lipcu.

Mimo formalnego spełnienia warunków, w Bułgarii narasta sceptycyzm wobec wprowadzenia wspólnej waluty. Duża część społeczeństwa obawia się wzrostu cen, podobnego do tego, który miał miejsce w Chorwacji po przyjęciu euro w 2023 roku, gdzie odnotowano przypadki nieuzasadnionych podwyżek. Badania opinii publicznej wskazują, że około 50 procent Bułgarów jest przeciwnych przyjęciu euro, a 43 procent to popiera.

Krytycy wskazują na negatywne tendencje gospodarcze, które nasiliły się po przystąpieniu Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku. Dane statystyczne pokazują spadek średniego wzrostu gospodarczego po akcesji do UE, co wpływa na standard życia obywateli i zdolność państwa do finansowania świadczeń socjalnych.

Wprowadzenie euro wiąże się również z ograniczeniem suwerenności w zakresie polityki fiskalnej. Bułgaria, po przystąpieniu do strefy euro, będzie podlegać regułom Paktu Stabilności i Wzrostu, co ograniczy możliwość reagowania na kryzysy fiskalne poprzez dewaluację waluty. Długoterminowe deficyty budżetowe oraz tendencja do podnoszenia podatków budzą obawy o przyszłą stabilność finansową państwa.

Chociaż bezrobocie w Bułgarii jest relatywnie niskie w porównaniu do średniej w strefie euro, krytycy argumentują, że korzyści z członkostwa w UE są nieproporcjonalne do kosztów. Obawiają się, że nacisk na przestrzeganie unijnych reguł fiskalnych przesłoni priorytety związane z długoterminowym rozwojem gospodarczym i inwestycjami w infrastrukturę.

Źródło: Republika/europeanconservative.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Donald Trump

Trump o rozmowach z Iranem: Zgodzili się na wiele. Może być fiasko

Putin chce igrzysk w Rosji i „ratować ideały olimpizmu”

Prezydent Izraela reaguje na zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego

Oto, co robią z dziećmi godziny na social mediach

Zginął żołnierz sił pokojowych na Bliskim Wschodzie

Zdecydowany głos prezydenta ws. mszy w Bazylice Grobu Pańskiego

Izrael: Przerabiają schrony na synagogi

CEJROWSKI: Rządzą nami IDIOCI! Węgiel mamy pod nosem, a ONI...

Odszedł prof. Kazimierz Nowaczyk. Żegnają go bliscy i współpracownicy

Prezydent podziękował Polonii w USA: niesiecie Polskę w sercu i w duszach, jesteście naszymi ambasadorami

Wybory na Węgrzech. Kaczyński: wygrana Orbana jest ważna dla Europy

Morawiecki o zakazie telefonów w szkołach: rząd próbuje nadrobić stracony czas

Niemcy znowu bezczelnie pouczają prezydenta Nawrockiego, że "szkodzi" naszym interesom

Rząd obniża podatki, a Orlen podnosi ceny. Kanthak: dałem się nabrać

Koalicja dzieli stołki, a Protasiewicz wbija im szpilę

Najnowsze

Donald Trump

Trump o rozmowach z Iranem: Zgodzili się na wiele. Może być fiasko

siły pokojowe ONZ

Zginął żołnierz sił pokojowych na Bliskim Wschodzie

kardynał Pierbatista Pizaaballa

Zdecydowany głos prezydenta ws. mszy w Bazylice Grobu Pańskiego

atak na Izrael

Izrael: Przerabiają schrony na synagogi

CEJROWSKI: Rządzą nami IDIOCI! Węgiel mamy pod nosem, a ONI...

Władimir Putin

Putin chce igrzysk w Rosji i „ratować ideały olimpizmu”

Isaac Herzog

Prezydent Izraela reaguje na zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego

dziecko na social mediach

Oto, co robią z dziećmi godziny na social mediach