Przejdź do treści
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Amerykanie będą zarządzać potężnymi złożami minerałów ziem rzadkich na Ukrainie?

Źródło: Wikimedia Commons

Minister finansów USA Scott Bessent przybył w środę do Kijowa, aby omówić kwestię kluczowych minerałów ziem rzadkich na Ukrainie, które mogłyby być udostępnione Stanom Zjednoczonym jako rekompensata za środki wydawane przez Waszyngton na wsparcie Ukrainy - poinformowała agencja Reuters.

Ukraina bogata w złoża minerałów ziem rzadkich

Według Amerykańskiej Agencji Geologicznej (USGS) Ukraina posiada znaczne ilości minerałów ziem rzadkich i ważnych zasobów naturalnych, które mogą zainteresować Stany Zjednoczone i innych partnerów.

Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków wykorzystywanych m.in. do produkcji magnesów, które zamieniają energię w ruch w pojazdach elektrycznych, a także są stosowane w telefonach komórkowych, systemach rakietowych i innych urządzeniach elektronicznych. W przemyśle nie mają sztucznych odpowiedników.

Ukraina twierdzi, że posiada także minerały krytyczne, niezbędne dla takich gałęzi przemysłu, jak obronność, urządzenia high-tech, lotnictwo oraz zielona energia i którymi USA także mogłyby być zainteresowane. USGS uważa 50 minerałów za kluczowe, w tym metale ziem rzadkich.

Według danych dostępnych na Ukrainie kraj ten posiada złoża 22 z 34 minerałów uznanych przez Unię Europejską za krytyczne. Obejmują one materiały przemysłowe i budowlane, żelazostopy, metale szlachetne i nieżelazne oraz niektóre pierwiastki ziem rzadkich, takie jak lantan i cer, stosowane w telewizorach i oświetleniu; neodym, stosowany w turbinach wiatrowych i akumulatorach pojazdów elektrycznych; oraz erb i itr, stosowane w energetyce jądrowej i laserach. Finansowane przez UE badania wskazują również, że Ukraina ma rezerwy skandu, ale szczegółowe dane są tajne.

Światowe Forum Ekonomiczne stwierdziło, że Ukraina może być również kluczowym dostawcą litu, berylu, manganu, galu, cyrkonu, grafitu, apatytu, fluorytu i niklu. Służba Geologiczna Ukrainy potwierdza, że kraj ten ma jedne z największych potwierdzonych zasobów litu w Europie, szacowanych na 500 tys. ton, niezbędnego do produkcji baterii, ceramiki i szkła.

Ukraina ma także złoża tytanu, zlokalizowane głównie w północno-zachodnich i centralnych regionach. Z kolei rezerwy grafitu na Ukrainie, kluczowego składnika baterii pojazdów elektrycznych i reaktorów jądrowych, stanowią 20 proc. światowych zasobów. Jego złoża znajdują się w centrum i na zachodzie kraju.

USA przejmą zasoby naturalne Ukrainy?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział agencji Reuters 7 lutego, że jest gotowy zawrzeć umowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem, która obejmowałaby udział USA w rozwoju ogromnych złóż minerałów krytycznych na Ukrainie, w tym ziem rzadkich.

Zagraniczni analitycy górnictwa i ekonomiści twierdzą, że Ukraina nie ma żadnych kopalni metali ziem rzadkich, które mogłyby być eksploatowane komercyjnie. Obecnie Chiny, którym Trump grozi wojną handlową, są największym na świecie producentem metali ziem rzadkich i wielu innych kluczowych minerałów.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Rosja zajęła co najmniej dwa ukraińskie złoża litu - jedno w Doniecku, a drugie w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie. Kijów nadal kontroluje złoża litu w centralnym obwodzie kirowohradzkim.

Ołeksij Sobolew, wiceminister gospodarki Ukrainy, powiedział w styczniu, że rząd ukraiński pracuje nad umowami z zachodnimi sojusznikami, w tym Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją i Włochami, dotyczącymi projektów związanych z eksploatacją materiałów krytycznych. Kijów szacuje, że całkowity potencjał inwestycyjny sektora wyniesie około 12-15 mld dolarów do 2033 r.

Według ekspertów Ukraina ma wprawdzie wysoko wykwalifikowaną i stosunkowo niedrogą siłę roboczą oraz rozwiniętą infrastrukturę, jednak inwestorzy zwracają uwagę na szereg barier dla inwestycji. Należą do nich nieefektywne i skomplikowane procesy regulacyjne, a także trudności w dostępie do danych geologicznych i możliwości pozyskania gruntu. Ich zdaniem takie projekty wymagałyby lat rozwoju i znacznych początkowych inwestycji.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Dworczyk: Czas na prawdę i godny pochówek

KRRiT pod ostrzałem. Romanowski: To próba usunięcia organu konstytucyjnego!

SPRAWDŹ TO!

Bodnar wystosował długi list do prezydenta Dudy

Najnowsze

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu