EKO rozwiązania dla miasta Poznania. Policja dostała „elektryki” [wideo]

Redakcja Ekonomiczna 28-07-2022, 13:44
Artykuł
Telewizja Republika

Fundacja Enea nieodpłatnie przekaże w ręce policji pięć nowych samochodów elektrycznych. Nieoznakowane e-corsy trafią do komend w Poznaniu, Wałczu, Tucholi, Gryfinie oraz Strzelnie. Celem akcji jest promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

„Enea to przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyczne. Uczestniczymy w transformacji energetycznej Polski, która zakłada zeroemisyjność do 2050 roku. Taką też mamy strategię, dlatego rozwijamy sieć dystrybucyjną oraz odnawialne źródła energii. Staramy się w jak największym stopniu uniezależniać od dotychczasowego śladu węglowego. Elektromobilność jest naturalną konsekwencją, jednym z elementów zeroemisyjności. Bezemisyjny albo niskoemisyjny transport to jest przyszłość, coś, czego oczekują wszyscy mieszkańcy”, mówi Paweł Majewski, prezes Zarządu Enea S.A.
 
Pierwszy pojazd trafił w ręce funkcjonariuszy z Wielkopolski i będzie służył w komisariacie Poznań – Grunwald. Przekazane przez Fundację Enea auta posiadają wiele nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, są całkowicie bezemisyjne oraz przyjazne dla środowiska, nie powodują hałasu i nie emitują spalin do atmosfery. Samochody wyposażone w baterię o pojemności 50 kWh, przy w pełni naładowanych akumulatorach są wstanie przejechać blisko 330 km. Elektromobilność jest jednym z ważnych kierunków rozwoju policji. 
 
„W naszej codziennej służbie, zwłaszcza dziedzinie kryminalnej, samochód jest to bardzo ważne narzędzie, które jest dla nas niezbędne do tego, żeby sprawnie przeprowadzać wszystkie działania”, podkreślił Andrzej Borowiak, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.


 
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu Piotr Mąka zaznaczył, że funkcjonariusze mają doświadczanie w użytkowaniu pojazdów elektrycznych, gdyż poznańska policja dysponuje już czterema takimi samochodami. Póki co stacja szybkiego ładowania znajduje się w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Szylinga, ale w najbliższym czasie kolejna ładowarka trafi również na Grunwald. „Pojazdy elektryczne to jest przyszłość i za kilka lat będą prawdopodobnie dominowały na naszych ulicach”, podkreślił Mąka
 
Prezes Enea wskazał, że jednym z celów strategicznych spółki jest również rozbudowa sieci stacji szybkiego ładowania pojazdów. Dodał, że rynek samochodów elektrycznych rozrasta się w coraz szybszym tempie i w miarę ze zwiększającym się zainteresowaniem elektrykami wzrastać będzie zapotrzebowanie na takie źródło zasilania. 
 
„Myślę, że transport spalinowy jeszcze długo będzie nam towarzyszył, natomiast coraz większy udział będzie zyskiwać transport nisko i zeroemisyjny, czyli przede wszystkim samochody elektryczne, być może w przyszłości także wodorowe”, tłumaczył Majewski. 
 
W Polsce pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw proekologicznych, które wprowadzają działania pomagające ograniczyć negatywny wpływ ich działalności na środowisko przyrodnicze. Paweł Majewski zaznacza, że z Grupą Enea takie współprace również są podejmowane. Jedną z nich jest operator firmy kurierskiej, który w pobliżu Głównego Punktu Zasilania planuje zlokalizować swoją bazę samochodów, gdzie powstanie system szybkiego ładowania pojazdów. 
 
Fundacja Enea powstała w kwietniu 2014 roku i od lat odpowiada na oczekiwania i potrzeby społeczności lokalnych. W ciągu ostatnich siedmiu lat na darowizny przeznaczyła ponad 5 milionów złotych, a ze wsparcia skorzystało blisko 120 tys. beneficjentów.

W ramach programu „Energię mamy we krwi” pracownicy Grupy Enea w ciągu roku oddali ponad 140 litów krwi. 300 tys. zł Fundacja przekazała na stypendia i granty podczas akcji „Enea Akademia Talentów”, 44 tys. zł zebrała biegając podczas wydarzenia „Biegamy-Zbieramy-Pomagamy”, 7075 godzin przepracowali wolontariusze w ciągu ostatnich lat. Blisko 3 tys. dzieci bierze udział w zajęciach sportowych w corocznym programie „Enea Akademia Sportu”.

Więcej w materiale wideo poniżej. Zapraszamy!Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy