EBC potwierdza, że zawieszenie prezesa NBP będzie można skierować do TSUE

Portal TV Republika 04-12-2023, 17:08
Artykuł
Christine Lagarde
Fot.: EPA/PAP

Partia opozycyjna, na czele z Donaldem Tuskiem, wielokrotnie domagała się usunięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego ze stanowiska oraz groziła postawieniem go przed Trybunałem Stanu. W związku ze stawianymi mu zarzutami, prezes NBP zwrócił się o opinię do międzynarodowych instytucji finansowych, w tym do Europejskiego Banku Centralnego. Dziś EBC opublikował list szefowej instytucji Christine Lagarde, w którym odpowiada na pismo szefa NBP.

Z Twojego listu oraz dodatkowych informacji, które mi przekazano, rozumiem, że członkowie byłych partii opozycyjnych rozważają złożenie wniosku o pociągnięcie Cię do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, za różne naruszenia, w tym za naruszenie art. 227 ust. 4 Konstytucji RP” – napisała Christine Lagarde w odpowiedzi na pismo prezesa NBP z dn. 15 listopada br.   

Szefowa EBC zwróciła uwagę, że jeśli rzeczywiście doszłoby do złożenia przez partię opozycyjną wstępnego wniosku do Sejmu, mogłoby to naruszyć niezależność prezesa NBP, a tym samym niezależność Rady Ogólnej (Europejskiego Systemu Banków Centralnych). 

W przypadku, gdyby posłowie byłych partii opozycyjnych rzeczywiście złożyli do Sejmu wniosek wstępny, wszelkie środki mające wpływ na Pana zdolność wykonywania obowiązków jako Prezesa NBP mogą, jeśli nie będą zgodne z prawem, naruszyć Pana niezależność, a co za tym idzie, niezależność Rady Generalnej” – mówiła.  

Lagarde wskazała, że „art. 14 ust. 2 Statutu ESBC i EBC, w celu zagwarantowania niezależności prezesów krajowych banków centralnych, zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm miał następnie podjąć uchwałę o postawieniu pana w stan oskarżenia”. Stwierdziła także, że tego typu oskarżenie prowadziłoby do automatycznego zawieszenia prof. Glapińskiego w pełnieniu funkcji prezesa NBP oraz członka Rady Ogólnej EBC. 

Christine Lagarde dodała także, że „Można taką uchwałę skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i poprosić o ocenę jej zgodności z prawem”.

Pełna treść listu dostępna poniżej:

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy