Dziś niezwykły film na antenie TV Republika o godz. 18:00, pt. "Artyści Andersa"!

Artykuł

Wraz z generałem Władysławem Andersem przewinęła się fala, w większości zapomnianych i nierozpoznanych do niedawna w polskiej historii sztuki artystów, którzy w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie 2 Korpusu znaleźli warunki rozwojowe w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, grup i stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych. DZIŚ O GODZINIE 18:00 a jutro w piątek 23:30 wyemitujemy film dokumentalny pt. ARTYŚCI ANDERSA.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, a szczególnie w okresie terroru stalinowskiego, funkcjonowała w Polsce Ludowej oficjalna doktryna „nakazująca” – by polscy artyści emigracyjni, szczególnie ci, którzy z generałem Władysławem Andersem osiedlili się na Wyspach Brytyjskich, zniknęli z polskiej historii i dziejów kultury artystycznej bez śladu i utonęli w mrokach niepamięci. Opublikowanie, wcześniej naukowo odszukanych, uratowanych i zabezpieczonych z wojennych zawirowań śladów archiwalnych, a nade wszystko dzieł sztuki, których autorami byli żołnierze Andersa, jest dla nas zadaniem podstawowym, albowiem rozproszenie i fragmentaryczność wykluczały go z publikowanych do tej pory prac naukowych, a przede wszystkim uczyniły nieznanym społeczeństwu polskiemu.

Planowane zadanie jest nowatorskim sposobem na ocalenia dorobku artystycznego, i udostępnienie go szerokiej publiczności, polskich artystów, malarzy i rzeźbiarzy, którzy w największej grupie rekrutowali się spośród żołnierzy i oficerów Polskich Sił Zbrojnych, tzw. Artystów Andersa, a których losy i spuściznę przez wiele lat badali i dokumentowali historycy sztuki pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Sienkiewicza.

 Oto bardzo ciekawa rozmowa z profesorem Janem Sienkiewiczem, który w dzisiejszym poranku Telewizji Republika opowiadał o swojej książce:

 

 

A dziś o 18:00 Telewizja Republika zaprasza na film dokumentalny zrealizowany przez studio Koma 2 w reż. Rafała Brylla, który opowiada o losach żołnierzy-artystów i o wyjątkowej polityce generała Władysława Andersa, który nie tylko dbał o rozwój artystów wywodzących się spośród żołnierzy Armii Polskiej, ale także, po zakończeniu działań wojennych, wysłał kilkudziesięciu najlepiej się zapowiadających na włoskie uczelnie artystyczne.

Jutro w Ambasadzie RP w Londynie odbędzie się spotkanie z udziałem minister Anny Marii Anders i środowisk polonijnych, podczas którego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy i prezentacja albumu „Artyści Andersa”.

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy