– Nowe rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie będą sprzyjać przede wszystkim rodzinom. Jeżeli nie zawrócimy negatywnych trendów demograficznych, sytuacja naszego kraju byłaby dramatyczna – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Pod hasłem „Różne aspekty praw rodzin. Jakie działania należy podjąć, by wzmocnić pozycję rodzin?” odbyła się debata z okazji Dnia Praw Rodziny. W dyskusji udział wzięli Marlena Maląg minister Rodziny i Polityki Społecznej, Przemysław Czarnek minister Edukacji i Nauki, Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka oraz Dorota Bojemska Przewodnicząca Rady Rodziny.
Transmisja poniżej.
– Potrzebne jest stałe, systematyczne wsparcie rodzin. Inwestycja w rodzinę, to przede wszystkim obowiązek państwa. Prawo i Sprawiedliwość buduje państwo szczęśliwych rodzin. Stabilizacja i konsekwencja w realizacji polityki prorodzinnej jest naszym priorytetem, to zadanie wykonujemy i będziemy je wykonywać – podkreśliła minister podczas spotkania.
.@MarlenaMalag (@MRiPS_GOV_PL): Prawo i Sprawiedliwość buduje państwo szczęśliwych rodzin.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) October 20, 2021
– Rodzina jest w centrum życia, to nie są tylko słowa, ale są to konkretne programy i czyny. Politykę demograficzną, prorodzinną prowadzi się przez lata. Nie zmieni się danego kursu przez jedną kadencję. Rozwiązania, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość to szeroka koalicja na rzecz polskich rodzin – zapewniła Maląg.
– Warto rozmawiać o rodzinie i warto ją wspierać, inwestować w kapitał ludzki. Jesteśmy dumni, że Polska stawia na rodzinę. Nowe rozwiązania, które są zaproponowane w Polskim Ładzie - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i cały system polityki podatkowej będzie sprzyjał polskim rodzinom – powiedziała.
Dzień Praw Rodziny przypada na 22 października. Święto było ustanowione w 2016 roku przez Sejm. Dzień Praw Rodziny przypada w rocznicę ustanowienia przez Stolicę Apostolską "Karty Praw Rodziny" w 1983 roku.
Święto ma na celu podkreśleni roli rodziny w polskim społeczeństwie i jego fundamentalnej roli w rozwoju kraju. Państwo i jego organy powinny chronić instytucję rodziny oraz jej prawa. Wsparcie powinno mieć charakter ekonomiczny, społeczny, instytucjonalny oraz prawny. Rodziny powinny przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie i wspierać się w codziennym życiu. Właśnie w ten sposób tradycje kulturowe oraz religijne zachowają ciągłość. Karta Praw Rodziny ma służyć jako model dla rządów, które powinny wspierać podstawowe prawa rodziny.