Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. 72 lata temu w Auschwitz II-Birkenau zlikwidowano cygański obóz

Artykuł
flickr.com/Bryn Jones/CC BY-ND 2.0

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Decyzją Sejmu z 29 lipca 2011 roku dzień ten obchodzimy 2 sierpnia.

Likwidację w Auschwitz II-Birkenau w 1944 roku cygańskiego obozu rodzinnego tzw. Zigeunerlager, to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Łącznie w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów, spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów. Szczególnie cierpiały dzieci, które umierały z głodu oraz na skutek chorób. Niektóre z nich stały się obiektem zbrodniczych eksperymentów medycznych obozowego lekarza SS Josefa Mengele, zwanego "Aniołem Śmierci", który w dwa dni po przybyciu do obozu zadecydował o posłaniu do komór gazowych wszystkich 1042 Romów, w których barakach wybuchła epidemia tyfusu. 

2 sierpnia każdego roku jest międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów, decyzją konferencji "Zagłada–Pamięć–Nadzieja", która odbyła się w dniach 21-23 listopada 1996 roku w Oświęcimiu, z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce. Udział w niej wzięli liderzy romscy z 10 państw Europy i Stanów Zjednoczonych.

29 lipca 2011 roku Sejm uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Polski obóz koncentracyjny" w artykule opublikowanym na włoskim portalu. Ambasada zapowiada interwencję

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy