Dwie wspaniałe książki, w jeden wieczór. Tego nie można przegapić [na żywo]

Redakcja ONLINE 07-06-2022, 11:16
Artykuł
materiały prasowe

W imieniu Fundacji XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwa Wielka Litera serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór autorski on-line. Już 8 czerwca o 18:00 spotkamy się z dwoma wyjątkowymi autorami. W spotkaniu udział wezmą: Wojciech Rogacin - autor pierwszej polskiej biografii prezydenta Ukrainy "Zełenski" i Wojciech Harpula - autor książki "Czy diabeł mieszka na Kremlu?" Spotkanie poprowiadzi historyk i publicysta – Piotr Gursztyn.

Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy, który od ponad 100 dni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy, którego niezłomna walka z rosyjskim agresorem budzi powszechny szacunek? Pierwsza w Polsce biografia ukraińskiego prezydenta – „Zełenski” Wojciecha Rogacina – już w księgarniach nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

⦁    Pierwsza polska biografia prezydenta Żeleńskiego
⦁    Życie prywatne, kariera gwiazdy i polityczne osiągnięcia
⦁    Niezwykły portret ukraińskiego przywódcy autorstwa uznanego dziennikarza Wojciecha Rogacina

Już teraz historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji.

Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie. Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z równieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówili o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet celebryckiej? Jakie są najważniejsze cechy osobowości Zełenskiego? Co mówił sam o sobie, o swoim stosunku do świata i ludzi?

Kim jest jego żona Ołena, dotrzymująca mu kroku i równie charyzmatyczna pierwsza dama Ukrainy, która o tym, że mąż kandyduje na urząd prezydenta, dowiedziała się z sylwestrowego programu live? Kiedy i dlaczego Zełenski zdecydował się wkroczyć do świata polityki? W jaki sposób zdobył tak ogromne poparcie społeczne? Jakim przywódcą był przed wybuchem wojny? A przede wszystkim: jaki jest w życiu prywatnym i czy oliwkowy to naprawdę jego ulubiony kolor.

O kulisach wielu znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. O anegdotach z wielkiego świata polityki i własnego podwórka.

O ogromnym przywiązaniu do rodziny i wielkiej miłości do żony. Żartach i opowieściach z czasów kabaretowej działalności.

O niezwykłej drodze przebytej od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.

WOJCIECH ROGACIN – redaktor naczelny dziennika „Polska Times”, w którym zaczynał jako jeden z założycieli. Odpowiadał wówczas za współpracę dziennika z brytyjskim „The Times”. Dziennikarz, zajmujący się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA oraz krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” podczas wojny w Iraku w latach 2003–2004. Pracował między innymi jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweek Polska”. Współtwórca Agencji Informacyjnej Polska Press. Związany z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie. Współautor książki „Korespondenci PL” o polskich reporterach wojennych.

Rosja – jakie są źródła brutalnej siły wzbudzającej lęk zachodniego świata. Czy może być to owoc pracującej od setek lat diabelskiej machiny zła?

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. A władza w Rosji zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności. Rosja ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie uważa się za jej najlepszą część. Wierzy, że Bóg i historia wyznaczyły jej dziejową misję do spełnienia. Dlatego władcy Rosji nie spoczną, dopóki nie odbudują swojego imperium. I tylko oni sami wiedzą, czy granice rosyjskiego świata mają kończyć się na rubieżach Polski, na Odrze, czy może sięgać Atlantyku. Ukraina została zmuszona do walki przeciwko Moskwie jako pierwsza. Czy będzie ostatnia?

Rozmówcy Wojciecha Harpuli – uznani specjaliści i badacze Rosji - wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja. Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy, niechęci do Zachodu. I bezbrzeżnego okrucieństwa. Objaśniają również, jak władcy Rosji - od Katarzyny II do Władimira Putina - kupowali przychylność europejskich elit.

Czy to Putin i jego koledzy z KGB zmienili Rosję w groźną dla całego świata dyktaturę? Czy może każdy władca Rosji w trakcie swoich rządów musi zamienić się w diabelskiego tyrana? Czy jej przywódcy są tak zdeterminowani, że dopuszczają uderzenie atomowe które może zniszczyć życie na ziemi? Co łączy prawosławnych myślicieli z rosyjskimi bandytami w mundurach? I w końcu pytanie fundamentalne: czy jest jakakolwiek nadzieja na pomyślny dla Ukrainy, Polski i świata scenariusz zakończenia tego konfliktu?

Zaglądając w rosyjską duszę i próbując spojrzeć na świat oczami poddanych Kremla, poznajemy rzeczywistość, którą trudno pojąć. Warto jednak zrozumieć rosyjskie wczoraj, dziś i jutro, by zyskać nadzieję lub pozbawić się złudzeń.

WOJCIECH HARPULA – dziennikarz i publicysta, związany z mediami od 1998 roku. Laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy. Jego teksty można było przeczytać między innymi w „Rzeczpospolitej” czy też w serwisie onet.pl. Od lat związany z „Gazetą Krakowską”, gdzie zaczynał jako reporter. W latach 2012-2018 Wojciech Harpula pełnił funkcję redaktora naczelnego dziennika. Obecnie odpowiada za rozwój i funkcjonowanie serwisów gazetakrakowska.pl, dziennikpolski24.pl oraz naszemiasto.pl w Małopolsce. Od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku przejął tymczasowo obowiązki redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”.

Transmisję z wydarzenia będzie można oglądać na kanale YouTube Fundacji lub na fanpage’u, a także w portalu tvrepublika.pl (okno poniżej).

 

Źródło: Fundacja XBW Ignacego Krasickiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy