Duda na Cyprze: Wszyscy chcemy żyć w spokoju i się rozwijać

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Republice Cypryjskiej
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda wyraził radość ze wspólnego spotkania z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem. – Od 16 lat nie było tu prezydenta Polski, a wchodziliśmy razem do Unii Europejskiej w 2004 roku – przypomniał.

– Wszyscy chcemy żyć w spokoju i się rozwijać – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że trwa IV fala zachorowań na koronawirusa i ma nadzieję, iż nie osiągnie ona takich wymiarów, jak ta poprzednia.

Andrzej Duda docenił pracę polskich archeologów, którzy przyczyniają się do odkrywania historii Cypru i naszej cywilizacji. Podziękował również za życzliwość wobec polskich naukowców.

Podczas rozmowy został podjęty temat bezpieczeństwa w Europie oraz sytuacji na granicy Polski z Białorusią. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że zostaną podjęte wszelkie środki, aby ochronić granicę naszego kraju oraz zapobiec tym samym kryzysowi europejskiemu. – Będziemy odpowiedzialnie strzegli granicy Unii Europejskiej, nasi partnerzy mogą być spokojni, że zrobimy wszystko, aby tę granicę obronić. – powiedział.

Prezydent przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały Republikę Cypru zaraz po uzyskaniu przez nią niepodległości. – Chcielibyśmy, aby pomiędzy naszymi krajami zwiększała się współpraca gospodarcza. Mam nadzieję, że podpisane dzisiaj porozumienia przyczynią się do tego – mówił – Relacje między Polską a Cyprem zawsze były bardzo dobre – dodał.

Źródło: PORTAL TV REPUBLIKA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy