Drony – nadleciała technologia przyszłości. Zapraszamy na cykl programów w TV Republika

Fot. Canva

Ratują ludzi, walczą ze smogiem, zastępują policjantów i żołnierzy. O współczesnych zastosowaniach bezzałogowców, a także o tym, jaką przyszłość kreuje dla nas rozwój dronów, opowiadamy w cyklu programów w Telewizji Republika.

Już ponad tysiąc osób na świecie zostało uratowanych przez drony. Jedną z nich jest 63-letnia mieszkanka Tychów. Policjanci, podejrzewając, że kobieta zgubiła się w lesie, zaangażowali w poszukiwania znaczne siły i specjalistyczny sprzęt poszukiwawczy. Czas działał na niekorzyść zaginionej. Na szczęście uwięzioną w grząskim strumieniu kobietę wypatrzył pilot policyjnego drona z katowickiej komendy wojewódzkiej.

63-letnia kobieta z zanikami pamięci wyszła z domu w koszuli nocnej i nie wróciła. Stróże prawa z Tychów niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. Przypuszczano, że kobieta mogła pójść do lasu, pełnego podmokłych, grząskich terenów. Policjanci zwrócili się o pomoc w poszukiwaniach do Straży Pożarnej oraz Specjalistycznej Grupy Ratowniczej z psem poszukującym. Mundurowi nawiązali też kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, aby wykorzystać w poszukiwaniach drona z kamerą termowizyjną. To dzięki temu akcja zakończyła się szczęśliwie. Niemal dobę od zaginięcia operator policyjnego drona dostrzegł kobietę, która leżała w strumieniu i nie mogła się z niego wydostać. Strażacy na quadach wydostali uwięzioną kobietę z grząskiego terenu i udzielili jej pierwszej pomocy. Uratowana 63-latka była wychłodzona, ale na czas trafiła do szpitala.35664186_670

Lot trwał 6 minut, przygotowania – 18 miesięcy

Nawet 80 proc. płuc, które mogłyby trafić do przeszczepu, nie jest wykorzystywanych ze względu na trudności w zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i transportu. Firma biotechnologiczna Unither Bioelectronics postanowiła poszukać rozwiązania tego problemu i skonstruowała specjalnego drona, który pierwszy w historii bezpiecznie przetransportował płuca do przeszczepu. Podróż między szpitalami trwała zaledwie 6 minut, ale naczelny chirurg Canada”s University Health Network nazwał ją rewolucyjną.

– Ta chwila przypomina pierwszy lot samolotem. Może sam lot nie był zbyt daleki, ale otworzył drzwi do tego, czym są dzisiejsze podróże samolotem – powiedział dr Shaf Keshavjee, który odbierał transport. – Widziałem, jak dron leciał nad wysokimi budynkami. Był to bardzo ekscytujący moment. Odetchnąłem z ulgą, kiedy wylądował i mogłem przekonać się, że wszystko jest w porządku – dodał.

Bezzałogowce powietrzne okazały się również przydatne w misjach humanitarnych, dostarczając krew i leki do odległych klinik m.in. w Rwandzie. Stało się to jeszcze bardziej istotne podczas pandemii COVID-19.

Bezzałogowce na pierwszej linii frontu

Kolejne Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT wykorzystujące bezzałogowce FlyEye wspierają działania Straży Granicznej. Przez całą dobę kilkanaście specjalistycznych dronów Wojsk Obrony Terytorialnej patroluje polsko-białoruską granicę. Dzięki bezzałogowcom codziennie wykrywane są grupy migrantów na granicy.

WOT udostępniły w mediach społecznościach nagranie wykonane przez drona na polsko-białoruskim pograniczu. Na filmie widać teren porośnięty gęstym lasem. Wśród drzew można dostrzec kilka wyróżniających się ciemnych punktów. To osoby znajdujące się w koczowisku po białoruskiej stronie granicy.

200908zbo286_670

W odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej – konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy – dodatkowe Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT wykorzystujące bezzałogowce FlyEye zostało skierowanych do wsparcia działania Straży Granicznej i żołnierzy brygad objętych alertem gotowości.

Bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye sprawdzają się w dozorowaniu granicy, identyfikowaniu miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowań do nielegalnego przejścia przez granicę polsko–białoruską – zapewniają Terytorialsi. Dzięki kamerom dziennym oraz nocnym (termowizyjnym) możliwe jest prowadzenie obserwacji przez całą dobę.

Mandat spada z nieba

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych dronów funkcjonariusze jeszcze skuteczniej mogą zwalczać drogowych piratów. Ten specjalistyczny sprzęt w rękach doświadczonych policjantów może oznaczać tylko jedno: na drogach będzie bezpieczniej.

Dzięki posiadającej 30-krotny zoom kamerze mundurowi mogą dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców i pieszych. Do obsługi urządzenia niezbędnych jest dwóch funkcjonariuszy: jeden odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. Gdy ujawnią z powietrza przypadek łamania prawa drogowego, informują o tym najbliższy zmotoryzowany patrol, który ma możliwość szybkiego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy.

135181341_670

Niedawno policjanci z Bydgoszczy poinformowali, że dzięki użyciu drona namierzyli pirata drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Nakielskiej z Wrocławską. Szybko wychwycono naruszenia prawa (nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, jazda po powierzchni wyłączonej z ruchu). Informacja o łamaniu przepisów od razu była przekazywana patrolowi drogówki, który był kilkaset metrów dalej. Dwaj kierowcy otrzymali mandaty karne w wysokości 1500 zł każdy.

Z kolei w Bielsku-Białej policjanci zatrzymali 17-latka podejrzanego o posiadanie ponad 40 gramów marihuany i udzielenie tego narkotyku innej osobie. W ręce stróżów prawa wpadł też jego kompan, 17-letni mieszkaniec Bielska-Białej, który miał od niego kilka gramów tego narkotyku. Proceder wypatrzyli operatorzy policyjnego drona.

Przyszłość dronów

W ciągu ostatnich czterech lat sprzedaż precyzyjnych latających bezzałogowców klasy handlowej wzrosła o 500 proc. Firma badawcza IDTechEx przewiduje, że do 2041 r. globalny rynek urządzeń określanych ogólnie jako drony wart będzie ponad 22 mld USD. Raport „Drone Market and Industries 2021-2041” wymienia kluczowe obszary wykorzystania dronów: rolnictwo, poszukiwania i ratownictwo, mapowanie i geolokalizacja, dostawy i użytkowanie konsumenckie.

W przyszłości częściowe przeniesienie ruchu miejskiego do przestrzeni powietrznej może być panaceum na korki i postępujący paraliż komunikacyjny w aglomeracjach. Bezzałogowe statki powietrzne będą świadczyły różnego rodzaju usługi dla mieszkańców, przedsiębiorców, administracji publicznej czy służby zdrowia – wskazywano podczas sesji „Drony w gospodarce” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Przyszłość, którą będą kształtować powietrzne bezzałogowce, przybliżamy w serii programów z cyklu „Biznes Polska” na antenie TV Republika. Zapraszamy!

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Zachęcamy do oglądania Telewizji Republika 24 godziny na dobę. Od początku roku Republika wzbogaciła ramówkę nowymi programami. Ocena wydarzeń minionego tygodnia przez Mariana Kowalskiego, komentarz zza oceanu Macieja Rusińskiego oraz zastąpienie telezakupów autorskimi programami - to tylko niektóre z licznych zmian, jakie zaszły w naszej stacji od nowego roku.

- Jest to oferta, która ma przyciągnąć ludzi młodych. Bardzo rozbudowujemy dział online. Kanał TV Republika czy Poland Daily na Youtube mają niebywałą oglądalność. Nasze programy anglojęzyczne odbierało ćwierć miliona odbiorców - zauważył redaktor naczelny stacji Tomasz Sakiewicz.

Już w zeszłym roku nasza telewizja dołączyła do grona najbardziej opiniotwórczych. Jak stwierdził dyrektor programowy TV Republika Witold Newelicz, wiadomość jest bardzo dobra, zwłaszcza że konkurujemy z telewizjami wysokobudżetowym - To dowodzi, że nasz zespół pracuje w dwójnasób wydajnie - ocenił. Newelicz wskazał również na dobrą współpracę z portalem internetowym oraz konstruktywne współdziałanie w ramach Strefy Wolnego Słowa.

Jak zapewnił, TV Republika nie ma zamiaru opuszczać zestawienia najbardziej opiniotwórczych mediów.

 

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy