Dr Zych: Obraza uczuć religijnych podlega karze

Artykuł
Dr Tymoteusz Zych
fot. Telewizja Republika

Dr Tymoteusz Zych z Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris powiedział w Telewizji Republice, że Artykuł 196 Kodeksu Karnego jasno mówi, że "Karze podlega ten, kto obraża uczucia religijne, poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca publicznego kultu religijnego".

CZYTAJ RÓWNIEŻW sprawie pani Podleśnej wcale nie chodzi o tęczową aureolę. Brudziński mówi jak jest!

Prawnik z Ordo Iuris mówi, że "mamy zresztą dość konsekwentne orzecznictwo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przepis funkcjonuje od 1997 r. Biorąc pod uwagę to co się stało w ostatnich tygodniach chyba warto sobie zadać takie pytanie:
Jeżeli zestawienie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z symbolem ruchu LGBT i umieszczenie tego zestawu na śmietnikach i toaletach nie jest obrazą uczuć religijnych, to co nim jest? - powiedział na antenie Telewizji Republika Zych. 


Kontynuując prawnik zauważył, że "wolność słowa jest jednym z podstawowych praw gwarantowanych przez naszą Konstytucję, ale jak każde prawo ma swoje granice". I dalej: - Nasz Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. wydał wyrok dot. zgodności art. 196 KK z Konstytucją i potwierdził tę zgodność opierając się na zapisie, że wolność słowa jest ograniczona ochroną godności człowieka. Jeżeli uderza się świadomie i intencjonalnie w to co jest dla człowieka święte to uderza się w jego godność - mówił o poranku Tymoteusz Zych.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy