Przejdź do treści
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łomża zaprasza na spotkanie z historykiem Iwo Benderem, 20 listopada, godz. 17:00, aula kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego, ul. Krzywe Koło 9, Łomża.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 20 listopada, godz. 18.00, lokal Stowarzyszenia Wolnego Słowa ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od Emila Zoli), Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Rumia zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Szczuckim, Pawłem Szrotem i Michałem Kowalskim, 22 listopada, godz. 12.00, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Jastrzębowskim i Karolem Gnatem, 22 listopada, godz. 17:00, sala spotkań przy Kościele Św Bonifacego ul. Emilii Plater, Zgorzelec
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, które odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00 w restauracji przy ul. Waksmundzkiej 105 w Nowym Targu
Wydarzenie Klubu "Gazety Polskiej" Starachowice oraz Poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada, godz. 17:30, Park Kultury (SCK) ul. Radomska 21 Starachowice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Braniewo zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem oraz Andrzejem Śliwką, 27 listopada, godz. 18:00, Centrum Kultury, ul. Katedralna 9 (Galeria Podziemie)
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Dr Żukowski ujawnia trzy kłamstwa Tuska: Na egzaminie z oceny sytuacji społeczno-politycznej dostałby u mnie jedynkę

Źródło: Polska Wielki Projekt

Tuskowi udało się potwierdzić i umocnić swoje przywództwo w obozie opozycji kosztem swoich konkurentów na opozycji. Z całą pewnością ten marsz osłabił i Kosiniaka-Kamysza, i Hołownię, nie wzmocnił Rafała Trzaskowskiego. Z kolei słabość Lecha Wałęsy stała się siłą tego, który stał koło niego, czyli Donalda Tuska - ocenia sukcesy i porażki marszu opozycji 4 czerwca na antenie Radia Wnet socjolog i politolog dr Tomasz Żukowski.

Gość stacji dr Tomasz Żukowski pytany był m.in. o sukcesy i porażki lidera opozycji Donalda Tuska, i samej Koalicji Obywatelskiej, wynikłe z niedawnego marszu opozycji 4 czerwca warszawskim Traktem Królewskim.

Sam marsz opozycji uznał socjolog - ze względu na jego frekwencję - za częściowy sukces Tuska i jego partii.

- To jest jeden z większych marszów tego typu w ostatnich latach, ale na pewno nie największy - przyznał przypominając, że w swoich wystąpieniach przed marszem Donald Tusk liczył nawet na milion manifestantów.

Zdaniem dr. Żukowskiego Tuskowi i opozycji nie udało się osiągnąć także dwóch innych rzeczy: - Nie udało się przyciągnąć ludzi wahających się, którzy tak naprawdę decydują o wyniku wyborów. Nie wiem jednak, czy taki był cel Donalda Tuska. Poza tym z pewnością bardzo mało było na tym marszu młodzieży — wypunktował dr Żukowski.

To, co Tuskowi - zdaniem socjologa - udało się tym marszem, to potwierdzić i umocnić swoje przywództwo w obozie opozycji kosztem swoich konkurentów na opozycji.

- Z całą pewności ten marsz osłabił i Kosiniaka-Kamysza, i Hołownię, nie wzmocnił Rafała Trzaskowskiego. Z kolei słabość Lecha Wałęsy stała się siłą tego, który stał koło niego, czyli Donalda Tuska. Marsz potwierdził także zdolności mobilizacyjne aparatu Platformy Obywatelskiej — ocenił dr Żukowski doceniając także ujawnioną podczas marszu aktywność wielu osób należących do twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej z całej Polski.

Pytany o znaczenie polityczne marszu marszu socjolog przyznał, że to może, chociaż nie w takim stopniu, jak zapowiedział Tusk, i nie od razu, przełożyć się na zyskiwanie opozycji nowych wyborców. I dotyczy to głównie przepływu elektoratu wewnątrz obozu antyPiS-u.

- Jeśli panowie Kosiniak-Kamysz, Hołownia i Czarzasty oraz posłowie tych formacji, które oni reprezentują, nie będą bronić swojego elektoratu, to rzeczywiście jakaś jego część może przepływać ku Platformie. I to jest najbardziej prawdopodobne - ocenił.

- Dalej idące przesunięcia są o tyle mniej prawdopodobne, że na tym przemówieniu (Tuska) poza pięknymi słowami […] nic tak naprawdę programowego nie było. Hasłem było: „pokonajmy PiS, a ja, jako lider, Donald Tusk, będę rządził”. Nie było tam ani żadnej prawdziwej, wiarygodnej diagnozy sytuacji, ani żadnych propozycji tego, co dalej Donald Tusk będzie chciał czynić - tłumaczył dr Żukowski.

Omawiając przemówienie Donalda Tuska – czy tym, co mówił, Tusk jest w stanie przyciągnąć oprócz twardego elektoratu Tusk także elektorat niezdecydowany - socjolog podkreślił wagę dla tego elektoratu odróżniania prawdy od kłamstwa. Tymczasem - jak mówił - usłyszał w przemówieniu Tuska „trzy dramatyczne kłamstwa” na temat sytuacji społecznej w Polsce w ostatnich latach.

- Usłyszałem, że ileś tam ludzi w Polsce PiS wpędził w bezrobocie […], że ludzie musieli wyjechać za granicę, ponieważ cierpieli z powodu braku pracy […], oraz że rząd okrada rodzinę. Tymczasem żaden rząd nie zrobił tyle dla rodziny, co rząd PiS! - ocenił pytając retorycznie, jak Tusk chce przyciągnąć niezdecydowanych wyborców „jeśli buduje przekaz na trzech ewidentnych kłamstwach”?

- Gdyby ktoś mi na egzaminie dał taką diagnozę sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, musiałbym mu postawić jedynkę - stwierdził.

Radio Wnet, wpolityce.pl

Wiadomości

Simandou Project

Rusza największy projekt górniczy w historii. Chiny uprzedziły Zachód

Dwa polskie lotniska zostały zamknięte

Szef Google ostrzega: Nie wierzcie ślepo w to, co mówi sztuczna inteligencja

Szef niemieckiej obrony: Rosja boi się żeglować po Bałtyku

Globalna wojna przeciwko chrześcijanom: Prześladowania na kilku kontynentach

Przełom w wojnie: Ukraina odpaliła ATACMSy

Jest decyzja w sprawie Epsteina. Nie ma odwrotu

AKTUALIZACJA

Rosjanie trafili w szpital

Śliwka w Republice: obecnie państwo polskie jest z tektury

IPN rozpoczął obchody 45. rocznicy rejestracji NSZZ "Solidarność"

Ten filmik może stać się hitem sieci. Mentzen z humorem pokazał co myśli o Czarzastym

Francja szykuje zmianę po mundialu! Chodzi o wybór nowego trenera

Ziobro o dywersji: ABW nie ma na terrorystów czasu

Czarzasty wybrany na marszałka Sejmu. Płażyński: ponury dzień dla demokracji

Izba Reprezentantów USA przegłosował ustawę w sprawie ujawnienia akt Epsteina

Najnowsze

Simandou Project

Rusza największy projekt górniczy w historii. Chiny uprzedziły Zachód

prześladowania chrześcijan

Globalna wojna przeciwko chrześcijanom: Prześladowania na kilku kontynentach

ATACMS

Przełom w wojnie: Ukraina odpaliła ATACMSy

Biały Dom

Jest decyzja w sprawie Epsteina. Nie ma odwrotu

Charków

AKTUALIZACJA

Rosjanie trafili w szpital

Dwa polskie lotniska zostały zamknięte

Sundar Pichai

Szef Google ostrzega: Nie wierzcie ślepo w to, co mówi sztuczna inteligencja

siły NATO

Szef niemieckiej obrony: Rosja boi się żeglować po Bałtyku