Dom "Zośki" popada w ruinę. "Co powiemy naszym dzieciom i wnukom?"

Anna Piotrowska 07-08-2015, 13:25
Artykuł
Facebook/ Dom Zośki; Wikipedia/ Domena Publiczna

Nie będziemy patrzeć spokojnie i obojętnie jak popada w ruinę dom „Zośki”. Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, o tym miejscu, jak Go już nie będzie? – pytają przedstawiciele Fundacji Dom "Zośki" powołanej w celu uratowania letniej posiadłości rodziny Zawadzkich w Zalesiu Dolnym.

Dom Zawadzkich popada w ruinę

Jest taki dom w Piasecznie, w którym odbywały się spotkania konspiracyjne czołowych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, dom w którym Tadeusz Zawadzki kończył spisywać swoje wspomnienia, które niedługo później stały się dla Aleksandra Kamińskiego podstawą do napisania kultowej okupacyjnej książki "Kamienie na szaniec". To letnia posiadłość rodziny Zawadzkich.

Od 2007 roku ten niemy świadek historii, ta bezcenna pamiątka po legendarnym "Zośce" stoi pusta i z każdym dniem popada w ruinę. W międzyczasie wszystko, co w nim było zostało rozkradzione. W 2009 roku, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego, dom ten wpisano do rejestru zabytków. Od 2011 roku zaś posiadłość znajduje się w rękach prywatnych, a od 2013 roku jest wystawiona na sprzedaż.

Jedyną możliwością jej ocalenia jest natychmiastowa renowacja i generalny remont. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego, którzy widząc powolną degradację Domu rodziny Tadeusza Zawadzkiego powołali do życia Fundację Dom "Zośki". Jej zasadniczym celem jest wykup posiadłości od prywatnego właściciela, odrestaurowanie i stworzenie w nim domu spotkań historią.

Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, o tym miejscu, jak Go już nie będzie?

"Nie będziemy patrzeć spokojnie i obojętnie jak popada w ruinę dom „Zośki”. Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, o tym miejscu, jak Go już nie będzie? Nie możemy bezczynnie czekać i doprowadzić, że przez bierność nie został dla potomnych zachowany, że się rozpadł na próchno, w czasach wielkich osiągnięć technologicznych, w czasach wielkich możliwości, w czasie pokoju" – piszą członkowie Fundacji.

Uratujmy dom "Zośki"

Jeśli i Państwu nie jest obojętne co stanie się z domem tej wyjątkowej rodziny, która niezwykle zasłużyła się naszej Ojczyźnie zachęcamy do wsparcia zbiórki. Fundusze na ten szczytny cel zbierane będą 29 sierpnia od godz. 12.00 podczas Festiwalu "Otwarte Ogrody" w Zalesiu Dolnym, a także 30 sierpnia od godz. 16.00 na terenie nieruchomości Dom "Zośki" przy ul. Królowej Jadwigi 11.

W ratowanie willi można się również włączyć wpłacając środki na konto 65 8002 0004 0024 9324 2000 0101.

Patronat nad akcją "Ratuję dom Zośki" objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno oraz Starosta Powiatu Piaseczyńskiego.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć TUTAJ

Tadeusz Zawadzki. Harcerz Orli, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, dowódca Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej, inicjator i organizator Akcji pod Arsenałem, dowódca akcji odbicia więźniów pod Celestynowem, autor pamiętnika, który stał się podstawą do napisania kultowej okupacyjnej książki – „Kamienie na szaniec”. Odznaczony Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.


 

CZYTAJ TAKŻE:

A po naszych brudnych policzkach spływały łzy... 71 lat temu na wieczną wartę odszedł Tadeusz Zawadzki

Źródło: www.domzoski.pl, Facebook, piaseczno.eu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy