Dokumenty z początków polskiej administracji. Znaleziska trafiły do Archiwum Państwowego

Artykuł
Wśród dokumentów znajduje się m.in. mapa z narady w Schwerinie z września 1945 r.
Fot. twitter/TobiaszMadejski

W Szczecinie odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania przez prezydenta Piotra Krzystka dokumentów odnalezionych w marcu br. w Urzędzie Miasta. Dokumenty odnalezione podczas remontu sali sesyjnej rady miasta w Szczecinie zostały przekazane Archiwum Państwowemu. Archiwalne dokumenty, m.in. notatki pierwszego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby zostały odnaleziono w marcu w szczecińskim magistracie. Kilkadziesiąt teczek zawiera materiały z lat 1945-1975.

Dokumenty zostały odkryte podczas przygotowań do remontu sali sesyjnej rady miasta, która ma być przekształcona w salę ślubów USC.

Teczki zawierają oryginalne dokumenty lub tzw. drugie egzemplarze maszynopisu oraz prywatne pamiątki pierwszego prezydenta Szczecina. Najstarsze dokumenty pochodzą z końca kwietnia 1945 r., czyli z pierwszych dni polskiej delegacji w mieście. Najnowsze są z 1975 r. Prawdopodobnie od 46 lat tkwiły w szafie obitej boazerią. Odnaleziono je w poniedziałek 15 marca.

Prezydent Szczecina przyznał, że odkrycie go zaskoczyło. Dodał, że jako pasjonatowi historii Szczecina, sprawiło również dużą przyjemność.

- Dla mnie, jako pasjonata historii Szczecina, to jest coś niesamowitego. Mogłoby się wydawać, że mamy pełna wiedzę na temat tamtego okresu, a dzięki tym pamiątkom jest szansa, że odkryjemy coś nowego - powiedział Piotr Krzystek.

- Pierwsze przejrzenie tych dokumentów pozwala nam powiedzieć, że jest to z punktu widzenia historycznego bardzo wartościowe znalezisko. Mamy tutaj szereg notatek pana prezydenta Piotra Zaremby, które datowane są na początek pobytu pana prezydenta w Szczecinie. Najstarsze dokumenty pochodzą z końcówki kwietnia 1945 r., czyli z czasu zaraz po jego przyjeździe do Szczecina - dodał.

Wśród dokumentów znajduje się m.in. mapa z narady w Schwerinie z września 1945 r. z zaznaczeniem nowej granicy polsko-niemieckiej, sprawozdania Miejskiej Rady Narodowej, biuletyny, szczegółowe, w tym osobiste, notatki Piotra Zaremby dotyczące wydarzeń z początków polskiego Szczecina. Część z nich to kopie znanych już pism, jak odręczna notatka pierwszego prezydenta o zawieszeniu polskiej flagi na gmachu obecnego Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego, który był pierwszą siedzibą polskich władz miejskich.

- Zabytki potrafią zaskakiwać. Znalezisko jest o tyle zadziwiające, że ma też charakter półprywatny. Część tych rzeczy to są osobiste pamiątki Piotra Zaremby, np. legitymacja członkowska klubu literacko-artystycznego albo karta tramwajowa - przyznał prezydent.

Źródło: wszczecinie, dzieje

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy