Dokąd idą pieniądze, które wrzucamy do puszki WOŚP?

Bartłomiej Maślankiewicz, ap, mk 08-01-2014, 11:56
Artykuł
Telewizja Republika

Już w niedzielę 12 stycznia po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W 2013 roku orkiestra zebrała ponad 50 mln złotych. Wciąż nie wiadomo, ile z tej sumy zostało przeznaczonych na sprzęt medyczny. Dostępne jest dopiero sprawozdanie za rok 2012.

W związku z faktem, iż Jerzy Owsiak nie chce tłumaczyć się z niejasnych interesów i związków między orkiestrą, a jego prywatnymi firmami, Telewizja Republika dokładnie przeanalizowała ostatnie sprawozdania finansowe fundacji.

Wynika z nich jasno, że Owsiak nie jest formalnie zatrudniony w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jest tylko jej prezesem. Pensje dostaje tu jego żona - księgowa zatrudniona na stanowisku dyrektora ds. medycznych. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest też szefową firmy Mrówka Cała i to właśnie powiązanie między tą firmą i firmą Złoty Melon Jerzego Owsiaka są najbardziej kontrowersyjne. To właśnie faktury wystawione przez te firmy nie są ujawniane przez Owsiaka. Po co miałby je ujawniać? Żeby jasne było, że te firmy nie wykonują żadnych zleceń dla WOŚP. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że pieniądze z puszek trafiają do kieszeni Owsiaka, a konkretnie jego żony.

Zgodnie z dostępymi dokumentami kilka lat temu WOŚP kupiła firmę Złoty Melon. Firmę, której prezesem też jest Jerzy Owsiak. Fundacja zapłaciła ponad 1,5 mln złotych za zakup niewielkiego biznesu, który handluje gadżetami WOŚP i organizacją zaplecza Przystanku Woodstock. Jak ustaliła Telewizja Republika, firma czerpie także zyski z ogranizowania szkoleń i wynajmowania, kupionej za pieniądze orkiestry, siedziby w Szadowie. W sprawozdaniu finansowym orkiestry nie ma żadnej wzmianki o dochodach z tytułu wynajmu powierzchni ośrodka.

Dokąd więc idą pieniądze z puszek, skoro nawet w logotypie ośrodka jest wpisana firma Złoty Melon? Może na organizację przystanku Woodstock?

Sam Jerzy Owsiak na swoim wideoblogu owsiak.net.pl komentuje przypuszczenia na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego zdaniem wszelkie zarzuty pod jego adresem to „teorie spiskowe”. Wedle jego opinii z WOŚP są wszyscy Polacy, więc jeśli ktoś źle pisze o nim samym, to źle pisze o całym narodzie. – Puknijcie się w głowę. Całe szczęście ludzie was nie słuchają – mówi Owsiak, zwracając się do wszystkich, którzy mają uwagi co do działalności WOŚP. – Zapraszam też tych, którzy szczekają, aby przeszli na naszą stronę – dodaje.  

 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy