„Dobry start". Będzie pomoc w złożeniu wniosku

Artykuł
Świadczenie „Dobry start” jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny
Fot. pixabay/lourdesnique

„Dobry Start” to inwestycja w edukację dzieci. Program zapewnia dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną. W tym roku zawnioskować można wyłącznie przez internet. Resort rodziny zapewnił, że osoby mające trudności w złożeniu wniosku online mogą liczyć na pomoc.

W tym roku została wprowadzona zmiana w programie. Wniosek można złożyć wyłącznie przez internet. Natomiast wypłaty będą realizowane tylko na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Resort zapewnił, że dla osób, którym forma złożenia wniosku przez Internet sprawia trudność, zostaną uruchomione specjalne punkty, w których będzie można liczyć na pomoc.

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej ocenia te zmiany krytycznie. W opublikowanym stanowisku zwrócono uwagę na to, że w 2020 r. niemal co trzeci wniosek o wyprawkę szkolną złożony był w wersji papierowej. Zdaniem Federacji proponowane zmiany ograniczą dostęp do świadczenia rodzinom ubogim i wykluczonym cyfrowo.

Rząd zapewnia, że zmiany pozwolą na znaczne oszczędności. Szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie 2021-2031 r. koszty obsługi programu będą niższe o ok. 488 mln zł.

Obecnie z programu korzysta ok. 4,45 mln dzieci.

Źródło: money

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy