Dobra wiadomość! Turcja w ciągu tygodni ratyfikuje akcesję tego kraju do NATO

portal tvrepublika.pl 29-11-2023, 13:50
Artykuł
niezalezna.pl/ screen/Twitter

Turcja zadeklarowała, że w ciągu tygodni ratyfikuje przyjęcie Szwecji do NATO; termin ten podał szef MSZ Turcji Hakan Fidan - oznajmił w środę minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom w Brukseli, gdzie trwa spotkanie szefów dyplomacji państw Sojuszu.

"Mieliśmy spotkanie dwustronne z moim kolegą, ministrem spraw zagranicznych (Turcji) i wówczas powiedział mi, że oczekuje, iż do ratyfikacji dojdzie w ciągu tygodni" - powiedział Billstrom. Jak dodał, Fidan "nie podał daty", ale mówił, że ratyfikacja nastąpi "w ciągu tygodni".

Szef MSZ Szwecji rozmawiał z dziennikarzami przed obradami ministrów z krajów NATO. Środa jest drugim dniem spotkania w Brukseli. Wcześniej Turcja oświadczyła, że nie ratyfikuje przyjęcia Szwecji do Sojuszu przed tym spotkaniem.

Ankara blokowała możliwość przyjęcia Szwecji do NATO do początku zabiegów Sztokholmu o akcesję, podkreślając, że szwedzki rząd powinien podjąć bardziej aktywne działania w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Turcja uznaje za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Turcja jest ostatnim - obok Węgier - państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Oba kraje znane są dobrych relacji politycznych i gospodarczych z Rosją, a ich przywódcy - z Władimirem Putinem. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

Źródło: portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy