Decyzja Europarlamentu ws. aborcji. Abp Gądecki: Ideologia bierze górę nad rozumem

Artykuł
Za głosowało 378 posłów, przeciwko 255, wstrzymało się 42
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Europosłowie poparli rezolucję, która stwierdza, że prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść. Abp Stanisław Gądecki przyznał, że kultura życia, o jakiej myśleli Ojcowie Założyciele UE przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji oraz zagwarantowania, że aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży i później, gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone.

- Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych - napisał przewodniczący episkopatu.

- Kultura życia, o jakiej myśleli Ojcowie Założyciele UE przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem - dodał.

Wcześniej abp Stanisław Gądecki zaapelował do europosłów o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji popierającej aborcję. Przewodniczący KEP stwierdził w oświadczeniu, że jej autorzy posługują się wypaczoną koncepcją praw człowieka.

Przewodniczący episkopatu zaznaczył w swym oświadczeniu, że informację na temat projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej (Matić Report) przyjął z głębokim zaniepokojeniem i zdziwieniem.

Źródło: twitter/Abp_Gadecki, twitter/EpiskopatNews, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy