Czy to koniec nieporozumień z Brukselą? Pieniądze z KPO trafią do Polski [wideo]

Artykuł
canva.com

Nasi negocjatorzy ogłosili porozumienie z Komisją Europejską. Fundusze na KPO trafią w końcu do Polski. – Pieniądze te nam się należą i ich wstrzymywanie było po prostu nieuczciwe – stwierdziła w porannym paśmie Telewizji Republika posłanka PiS, Lidia Burzyńska.

Fakt zakończenia rozmów z Komisją Europejską ogłosił w mediach społecznościowych min. Waldemar Buda. „Potwierdzam, zakończyliśmy negocjacje z KE w środę co do wszystkich wątków. Teraz formalne zatwierdzenie przez KE w ciągu kilkunastu dni.” – napisał minister. Jak skomentowali ten fakt goście red. Adriana Stankowskiego w Republice?

- Cieszmy się, ale pamiętać trzeba, że te pieniądze się Polsce należą – powiedziała Lidia Burzyńska, posłanka PiS. – To co się działo, to wstrzymywanie, było po prostu nieuczciwe. Dzisiaj Komisja Europejska oczekują likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale nie wiadomo, czego będzie oczekiwać w przyszłości. Polska się rozwija i to może niektórym się nie podobać.

- To, że rząd próbuje dogadać się z KE to jest dobre – ocienił Bogusław Wontor z Nowej Lewicy. – Jest porozumienie w kwestii sądownictwa i mam nadzieję, że dojdzie do cofnięcia się PiS z innych decyzji.

- Czy lewica poprze rozwiązania proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę? – dopytywał się red. Stankowski.
- Zobaczymy co zostanie położone na stole. Jeżeli będzie to na przykład odpolitycznienie sądownictwa, to będziemy takie zmiany popierali – odpowiedział poseł Wontor.

- A jak zachowa się Platforma Obywatelska?

- Problem dziś leży w porozumieniu wewnętrznym wśród prawicy. Mam nadzieję, że propozycje prezydenta Dudy zostaną zaakceptowane przez Zbigniewa Ziobrę – starał się wybrnąć poseł PO Tomasz Lenz z Koalicji Obywatelskiej.

- Ale liczyliście państwo na rozbicie koalicji rządzącej… - dociskał red. Stankowski.

- Rozbicie jest mniej ważne. Polska potrzebuje pieniędzy z Unii. Chcemy, żeby te środki jak najszybciej trafiły do Polski i wsparły naszą gospodarkę. Cieszę się, że prezydent jest w stanie przekonać Ziobrę i jego propozycje są zbliżone z oczekiwaniami UE – odpowiedział poseł opozycji.

- Uczciwość Unii powinna funkcjonować na wielu obszarach. A tak nie ma. Problemem jest brak zaufania do Komisji Europejskiej i jest niestety ryzyko, że to nie będzie koniec konfliktów – stwierdziła poseł Burzyńska.


>>> Cały program do zobaczenia w oknie poniżej <<<

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy