Czterdzieści lat temu został zamordowany John Lennon. Był jedną z najważniejszych postaci popkultury XX wieku

Artykuł
John Lennon i Yoko Ono w Amsterdamie.
commons.wikimedia.org/Eric Koch / Anefo

Czterdzieści lat temu, 8 grudnia 1980 roku John Lennon został zastrzelony, w bramie apartamentowca Dakota w Nowym Jorku. Tom Brook z BBC był pierwszym brytyjskim dziennikarzem, który relacjonował to wydarzenie na żywo. Wspomnienie śmierci Lennona towarzyszy mu do dziś.

- Muszę przyznać, że to było poważne zadanie, ale logistyka była dość prosta. Przeprowadzałem wywiady z setkami fanów Lennona, którzy gromadzili się na ulicy - powiedział Tom Brook. 

- Wszyscy wokół mnie płakali. Ja też byłem wielkim fanem Lennona - dodał. 

- Pewnego dnia spojrzałem na zdjęcie na mojej pierwszej oficjalnej karcie identyfikacyjnej BBC z tamtych czasów i pomyślałem, że zdecydowanie wyglądałem jak entuzjasta Johna Lennona. Tej nocy byłem zmęczony, ale musiałem sobie poradzić na antenie - wspomniał dziennikarz. 

- Nigdy nie zapomnę jednej młodej kobiety, która powiedziała: "Czuję się, jakby ktoś uderzył mnie w brzuch." Myślę, że jej słowa doskonale podsumowały to co czuli inni - stwierdził dziennikarz. 

Dwa lata po śmierci Lennona Tom Brook wrócił do Dakoty, aby przeprowadzić wywiad z Yoko Ono, która dopiero co zaczęła komentować śmierć Lennona.  W wywiadzie powiedziała o Lennonie, że "on wciąż żyje, wciąż jest z nami, jego duch będzie wciąż żyć, nie można tak łatwo kogoś zabić."

 John Lennon był jedną z najważniejszych postaci w historii popkultury XX wieku, prawdziwym brytyjskim oryginałem, a wiele osób,  cztery dekady po jego śmierci wciąż się nim fascynuje. Miliony młodych ludzi wciąż słucha jego muzyki. Jednak aby być obiektywnym, nie wszystko w odniesieniu do Lennona było cudowne.  Z drugiej strony nic z tego nie wpłynęło na jego spuściznę, a zainteresowanie muzyką Lennona wzrosło od czasu jego śmierci.

Dziennikarz powiedział, że cenił Lennona za autentyczny głos. Nie tylko w kwestiach muzycznych.

- Zrobił i powiedział kilka kontrowersyjnych rzeczy, ale nie był fałszywy. Zawsze był sobą - stwierdził Brook.

 

Źródło: BBC

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy