Czego chce od nas Bruksela? Ożywiona dyskusja w programie „W Punkt” [wideo]

portal tvrepublika.pl 18-12-2022, 09:55
Telewizja Republika

Poselski projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym nabrał rozgłosu. To wszystko za sprawą tego, że został on zanegowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co ciekawe, podobne zdanie na jego temat ma prezes PiS - Jarosław Kaczyński, o czym opowiadał w najnowszym wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Nad całą tą sprawą dyskutowano dziś rano w Telewizji Republika. Gośćmi red. Katarzyny Gójskiej w programie "W Punkt" byli politycy: Marek Ast (poseł PiS), prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki), Zdzisław Wolski (poseł Lewicy) oraz Jarosław Rzepa (poseł PSL-Koalicja Polska).

Zapytany o to, czy upublicznienie projektu ustawy o SN było pewnego rodzaju falstartem, Marek Ast odparł:

"To są poważne zmiany i trzeba je procedować z rozwagą. One już w pewnym sensie naruszają kompromis, który miał zakończyć się tym, nie mamy już Izby Dyscyplinarnej. W wyniku negocjacji, minister Szynkowski vel Sęk tą sprawę prowadził Projekt trafił do Sejmu, prezydent ją zakwestionował. Prezes Kaczyński też w pewnym sensie ją zakwestionował. To niedobrze. Niedobrze, że prezydent nie znał szczegółów. Trzeba się temu dobrze przyznać, porozmawiać i dopiero podjąć jakieś decyzje".

Zdaniem Zdzisława Wolskiego, "Komisja Europejska jest bardzo życzliwa i chce nam dać te pieniądze. Zjednoczona Prawica przecież chce znaleźć kolejnego wroga, co wpisuje się w retorykę kampanii wyborczej. Wróg największy to teraz Unia Europejska, a przede wszystkim Niemcy".

Na uwagę prowadzącej, że przecież my jako kraj przechodzimy przez wszystkie szczeble w drodze do uzyskania KPO. Jak podkreśliła - jest wiele krajów, które plasują się o wiele niżej na tej drodze.

Zobacz też: Sojusz Zjednoczonej Prawicy coraz mocniejszy. Pieniądze to nie wszystko

"Pan minister Szynkowski vel Sęk wraz z premierem wprowadzili ogromne zamieszanie, a wręcz chaos. Na spotkaniu z klubami opozycyjnymi, premier mówił, że nie wolno nam zmienić nawet przecinka w tej ustawie. Szynkowski vel Sęk mówił natomiast, że to właśnie oni to wymyślili, pojechali z tym pomysłem do Brukseli. My jako PSL jesteśmy za tym, żeby te pieniądze trafiły do Polski jak najszybciej. Mamy jednak wątpliwości, co od legalności Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie wiemy teraz, w którym momencie jesteśmy, bo nie spełniliśmy kolejnych kamieni milowych. To, co wygaduje Solidarna Polska - przecież tych polityków nie powinno być już w parlamencie. Ja oczekuje od polityków skuteczności, a Zjednoczona Prawica mocno tu zawiodła", stwierdził Jarosław Rzepa z PSL.

Zdaniem wiceszefa resortu edukacji i nauki, Włodzimierza Bernackiego - Komisja Europejska szantażuje Polskę już wiele lat.

"Te środki finansowe z KPO przeznaczone są na inwestycje. Na te, które są realizowane i tu mamy system zaliczkowy bądź te, które zostały zrealiowane. Polski rząd podjął decyzje i te pomysły zostały zaakceptowane. Mamy teraz drugą część tego dramatu. Bruksela chce nam narzucić zbyt wiele trudnych rzeczy. Wydaje mi się, ze biurokraci europejscy będą składali nam kolejne głupie propozycje, które pod pretekstem otrzymania pieniędzy, będziemy musieli wypełnić", ocenił. 

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy