Czary mary hokus pokus. Kreml przygotowuje się na ataki paranormalne

Artykuł
canva.com/Telewizja Republika

Rosyjska Federalna Służba Ochrony (FSO), odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa władzom na Kremlu, przygotowuje się do powstrzymania prób "przewrotu pałacowego". Dowódcy FSO poważnie traktują scenariusze przewidujące wykorzystanie przez przeciwnika technik hipnozy czy operacji psychologicznych, powiadomił niezależny rosyjski portal Insider.

26 października w centrum Moskwy pojawili się uzbrojeni funkcjonariusze, można było też dostrzec sprzęt wojskowy. Nadzieje części Rosjan na obalenie prezydenta Putina zostały jednak szybko rozwiane. Okazało się, że były to zaplanowane wcześniej ćwiczenia FSO, stanowiące element przygotowań na wypadek próby zamachu stanu, poinformowały opozycyjne media.

Takie przedsięwzięcia trwają już od dłuższego czasu pod nadzorem zastępcy szefa FSO generała Aleksandra Komowa. Jest to bardzo nietuzinkowa postać, znana w rosyjskich elitach ze swoich zainteresowań astronomią i zjawiskami paranormalnymi.

Funkcjonariusz zapracował sobie nawet na pseudonim "Generał-Astrolog", a jego niecodzienne przekonania znajdują odzwierciedlenie w oficjalnych dokumentach planistycznych FSO. Wśród możliwych zagrożeń dla Kremla i działań zapobiegawczych wymienia się tam nieproporcjonalnie wiele operacji z zakresu walki w sferze informacyjnej i oddziaływania psychologicznego, oznajmił Insider.

Aktualnie FSO prowadzi ćwiczenia przygotowujące do ewentualnego przejścia na tryb funkcjonowania w warunkach wojennych. Kluczowym elementem tej aktywności nie są jednak działania operacyjne, ale wypracowanie odpowiedzi na "zmasowany atak ideologiczny" domniemanego przeciwnika, czytamy na łamach serwisu.

Ewentualny "przewrót pałacowy" na Kremlu, skutkujący odsunięciem, a nawet śmiercią Putina i kluczowych postaci z jego otoczenia, np. ministra obrony Siergieja Szojgu, nie doprowadzi do zmiany ustroju w Rosji.

Jedynym warunkiem rzeczywistej transformacji byłoby obalenie rządów służb specjalnych, zwłaszcza Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), ocenił tymczasem rosyjski dysydent Jurij Felsztinski.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy