Czarnek: Nauka zdalna uczniów starszych przedłużona o dwa tygodnie

Artykuł
Uczniowie z klas IV-VIII starsi od 26 października uczą się zdalnie
Fot. Pixabay/jagritparajuli99

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie przedłużające o dwa tygodnie naukę zdalną dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz wprowadzające naukę hybrydową dla uczniów klas I-III z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. O podpisaniu jej Czarnek poinformował w czwartek na konferencji prasowej.

– Dziś podpisałem rozporządzenie zapowiadane już wcześniej, czyli rozporządzenie zgodnie, z którym przedłużamy na kolejne dwa tygodnie naukę zdalną we wszystkich klasach poza klasami I-III i naukę stacjonarną w klasach I-III za wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego i województwa pomorskiego, gdzie nauka w klasach I-III będzie hybrydowa – powiedział minister edukacji i nauki.

– W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego będzie to zatem pewne poluzowanie tych obostrzeń, bo z trybu zdalnego przejdziemy na hybrydowe, w przypadku województwa pomorskiego, w którym wskaźniki są podobne do warmińsko-mazurskiego, to będzie lekkie obostrzenie – wyjaśnił Czarnek.

Powstrzymać trzecią falę

Minister odniósł się do pytania, jakie warunki muszą być spełnione by starsi uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. – Musi być powstrzymana trzecia fala pandemii koronawirusa, a szczepienia przeprowadzone w środowisku nauczycielskim pozwolą wtedy na podejmowanie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej – powtórzył.

Czarnek przypomniał, że przeprowadzenie przez szkoły próbnych egzaminów jest dobrowolne. – Co do województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego egzaminy próbne odbywają się stacjonarnie w terminie 17, 18, 19 marca, mówię tutaj o egzaminie ósmoklasisty. Nie ma przeszkód, żeby w reżimie sanitarnym te egzaminy przeprowadzić. Również w tych dwóch województwach – wskazał.

Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Zgodnie z ostatnią nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki nauka stacjonarna dla uczniów z tych roczników jest zawieszona do 14 marca.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy